Головна » 4 кольори і то, як ми їх сприймаємо » 4 кольори і то, як ми їх сприймаємо

  4 кольори і то, як ми їх сприймаємо

  Теорія кольору обростає все новими версіями, і, поки вчені встановлюють, який вплив надає на нас та чи інша палітра, ми пропонуємо познайомитися з уже відомими фактами з області людського сприйняття.

  червоний

  Червоний чоловіки і жінки бачать по-різному. І загадка такого підходу полягає не в тому, що сильна стать не здатний побачити ледь помітні відтінки і плутає кораловий і марсала зважаючи на свою неуважність, а тому, що колірний спектр сприймається чоловічим мозком кілька примітивніше, ніж у жінок. Працює це на рівні ДНК: ген, який відповідає за інтерпретацію червоного, укладений в X-хромосомі, а у жінок, як відомо, на одну Х-хромосому більше. Саме тому жінки вловлюють всі відтінки більш детально.

  Заборонним сигналом світлофора червоний також обраний обгрунтовано. У фізиці є таке явище - розсіювання Релея. Око людини бачить розсіюється хвилі - довгохвильові червоного і короткохвильові синього, і останні при проходженні через атмосферне повітря розсіюються сильніше. Ця тенденція найбільш відчутна в умовах поганої видимості - в туман або дощ. Червоний сприймається людиною швидше, а, головне, чіткіше в силу згаданих фізичних параметрів. І цей колір здалеку видно краще, ніж будь-який інший.

  Незважаючи на цей факт, дорожня статистика свідчить про те, що червоні автомобілі частіше за інших потрапляють в ДТП. Цей колір діє на психіку збудливо, і стиль водіння автомобілістів стає агресивнішим. До того ж не варто забувати: чим вище швидкість, тим сильніше оптичний обман.

  синій

  В любові до синього кольору визнаються 40% населення Землі. І цьому вчені теж знаходять обгрунтування. Специфіка синього в тому, що він не дратує, а, навпаки, заспокоює і навіть тонізує нервову систему. Японські дослідники провели цікавий експеримент, замінивши в одному з кримінальних кварталів жовті ліхтарі на сині, і в рекордно короткі терміни рівень злочинності в цьому районі знизився в рази. Також встановлено, що всі відтінки синього сприяють розвитку творчого мислення.

  жовтий

  Жовтий колір у більшості з нас асоціюється з радістю і щастям, але мало хто знає, що він також пробуджує апетит. Цим вміло користуються власники кафе і ресторанів, викрашівая стіни своїх закладів в позитивно яскраві відтінки. Такий же стимулюючий ефект справляє на людину і помаранчевий колір. Обидва сприяють активному виробленню шлункового соку, а приємна сонячна підсвічування робить страви привабливіше. Будь-який інший колір в поєднанні з жовтим в принципі виглядає більш живим і сяючим, а тому його часто використовують в інтер'єрах і дизайнерських рішеннях.

  Але це не єдиний погляд на теорію кольору. Брудно-жовтий вважається кольором смутку і скорботи, і часто стіни психіатричних лікарень пофарбовані саме в такі відтінки. Помаранчевий теж має свою негативне забарвлення. Традиційна форма американських в'язнів зроблена з матеріалів цього кольору, що ідеологи цієї системи досить просто пояснюють: як і у випадку з червоним кольором, помаранчевий досить яскравий і помітний здалеку, а тому стріляти по втікачам охоронцям набагато простіше.

  рожевий

  Вчені вважають, що сприйняття рожевого кольору людьми неоднозначно. Це залежить від фізіологічних особливостей будови ока і стану нервової системи. Соціальні фактори також враховуються. Але рожевий колір позитивно позначається на наших емоціях, і це експериментально доведено. Він притупляє гнів і знижує рівень агресії. З цієї причини рожевий часто використовується в виправних установах і школах для важких дітей.

  В якості висновку хотілося б згадати, що боязнь кольору дійсно існує і має наукову назву - хроматофобія. Люди, схильні до цього діагнозу, вкрай негативно ставляться до певних кольорів і відчувають неприємні фізіологічні симптоми, які проявляються як панічні атаки.

  А ось самим непривабливим, як встановили вчені, є колір відтінку Pantone 448C, який зовні нагадує суміш болотної рідини і екскрементів.