Головна » 6 найцікавіших психологічних ефектів » 6 найцікавіших психологічних ефектів

  6 найцікавіших психологічних ефектів


  1. "Ефект Ромео і Джульєтти"
  Збільшення привабливості двох людей один для одного, що виникає в результаті спроб їх батьків або інших розлучити їх.

  2. "Ефект свідка"
  Феномен, що полягає в тому, що, коли потрібна допомога, чим більша кількість людей присутня, тим менш імовірно, що хтось із них надасть допомогу. Раніше це розглядалося як ознака дегуманізації, яка відбувається в міському середовищі. Зараз вже відомо, що цей ефект є загальним для всіх. По суті, чим більше людей знаходиться поруч, тим більше ймовірно, що кожен з них вважає, що хтось інший надасть допомогу - отже, ніхто не допомагає.

  3. "Ефект яких важко"
  У соціальній психології - феномен, який полягає в тому, що люди, виборчі в своїх соціальних виборах, більш бажані, ніж ті, хто більш доступний. Це тонкий ефект. Багато, хто діє в манері «яких важко», як би непомітно просто віднаджують від себе інших людей, зменшуючи свою соціальну бажаність.

  4. "Ефект Пігмаліона"
  (Pygmalion effect) Термін Е. П. узятий з п'єси Джоржда Бернарда Шоу. Він використовується як синонім самоздійснюваних пророцтва. Роберт Розенталь і Ленор Джекобсон вперше використали це поняття в своїй книзі, в якій описувалися впливу очікувань вчителів на поведінку учнів. Оригінальне дослідження полягала в маніпулюванні очікуваннями вчителів і оцінці їх впливів на показники IQ школярів. 20% випадково обраних школярів з 18 різних класів описувалися вчителям як володіють надзвичайно високим потенціалом навчальних досягнень. Учні молодших класів, щодо яких були сформовані високі очікування вчителів, виявили значний приріст в загальних показниках IQ і показниках здатності до міркування (reasoning IQ) в порівнянні з ін. Учнями в своїй школі.

  5. "Ефект Зейгарник"
  (Англ. Zeigarnik effect) - мнемический ефект, що складається в залежності ефективності запам'ятовування матеріалу (дій) від ступеня закінченості дій. Названий по імені відкрила його в 1927 р учениці К. Левіна - Б. В. Зейгарник. Суть феномена полягає в тому, що людина краще запам'ятовує дію, яке залишилося незавершеним. Це пояснюється тією напруженістю, яка виникає на початку кожної дії, але не отримує розрядки, якщо дія не закінчилося. Ефект переважного утримання в мимовільної пам'яті перерваної, незакінченою діяльності використовується в педагогіці та мистецтві.

  6. Ефект Ореолу
  Його суть полягає в тому, що якщо людина в якійсь ситуації справляє позитивне враження, то виникає неусвідомлюване «приписування» йому інших позитивних якостей, якщо вони у нього надалі і не проявляються. При виникненні негативного враження, здійснюється спроба бачити в людині тільки погане, не помічаючи повної палітри особистісних характеристик. Серед студентів добре відомий міф: «спочатку студент працює на заліковку, а потім вона на нього». Справа в тому, що добре займаючись в семестрі і ретельно готуючись до іспитів частина студентів отримують тільки відмінні оцінки в 1-2 семестрах. В подальшому, окремі з них, в силу різних обставин, стали займатися менше і на іспитах не завжди відповідали на всі питання. Але на викладача вже діяв «ефект ореолу» і він все намагався «натягнути» відповідь студента на «відмінно».