Головна » простір » Закриті міста СРСР що приховували за колючим дротом

  Закриті міста СРСР що приховували за колючим дротом

  Кінець Другої світової війни означав для двох наймогутніших держав світу новий виток протистояння. І США на першому етапі холодної війни перевершували СРСР в технічному плані: Країні Рад терміново були потрібні не просто нові підприємства, а цілі міста, де можна розвивати атомну промисловість, збагачувати уран і створювати ядерні снаряди. Найстарішим з таких міст не більше півстоліття, а люди і зовсім дізналися про них зовсім недавно - на територію Арзамаса-75, Красноярська-26, Пензи-19 та інших міст закритого типу потрапити було просто нереально.

  Та й не знав ніхто в ту пору, де цю саму територію шукати: на картах секретні міста не відзначалися. Сьогодні ж подібні поселення визнані офіційно і входять в категорію закритих адміністративно-територіальних утворень, ЗАТО. Потрапити сюди все ще майже неможливо, але хоча б можна дізнатися, що ж ховається за сімома замками і парканами колючого дроту. 

  • Саров

   11 лютого 1943 року звичайний містечко Саров перетворився в закритий об'єкт Арзамас-75. Саме тут почалися роботи КБ-11 зі створення атомної бомби, і в роки СРСР потрапити на територію людині з боку було просто нереально. Але і сьогодні в Сарові розташовується Російський федеральний ядерний центр: цілодобовий доступ покладено тільки прописаним в місті людям, усім іншим видають пропуску на день і на місяць.

  • Железногорськ

   Містоутворюючим підприємством Желєзногорська (за часів Радянського Союзу він був відомий як Красноярськ-26) є секретні комплекси атомної та космічної промисловості - звідси і статус ЗАТЕ. До 1998 року міста навіть не існувало на картах. Зараз Железногорськ визнаний офіційно, але потрапити сюди можна тільки по спецпропуск, який видається на основі клопотання місцевого жителя.

  • Зарічний

   Кодова назва Пенза-19 місто отримало на початку 1960-х років. В ту пору уряд СРСР ухвалило відкрити тут виробництво зі складання ядерних боєприпасів. До свого споконвічного імені селище повернувся тільки в 1994 році, тоді ж його стали відзначати і на картах. Вся територія Зарічного обнесена колючим дротом, діють контрольно-пропускні пункти.

  • Снежинськ

   Все життя Снежинска крутиться навколо ВНДІТФ - підприємства, де розробляються ядерні боєприпаси. Місто замислювався як дублер Сарова щодо ядерної програми. До найближчого населеного пункту (Єкатеринбург) всього 105 кілометрів, але за часів Радянського Союзу про існування Снежинска знали далеко не всі. Цікаво, що з усіх існуючих міст Росатома Снежинськ визнаний найкрасивішим - ось тільки побачити всю чарівність навколишньої природи можуть лише місцеві жителі.

  • Олександрівськ

   Це один з нових міст закритого типу. Олександрівськ утворений в травні 2008 року. Відомо лише, що контроль над містом здійснює Міністерство Оборони.

  • Сіверськ

   Під час холодної війни американські шпигуни змогли виявити лише одне місто ЗАТО і це був Сіверськ. Правда, американці вважали, що називається він Атомск, вже незрозуміло чому. Тут за часів СРСР був побудований так званий Комбінат №816 - містоутворююче підприємство з виробництва високозбагаченого урану-235 і плутонію-239.