Головна » простір » Золота лихоманка 21 століття

  Золота лихоманка 21 століття

  У січні 1848 року тесля Джон Маршалл, який будував лісопилку на річці Американ в Північній Каліфорнії, виявив кілька шматочків жовтого металу. Знахідку він показав Джону Саттер, який, негайно перевіривши зразки, підтвердив терзають Джона здогади, що ці блискучі крупинки не що інше, як золото. Відкриття поклало початок найбільшої в історії золоту лихоманку, що спонукала тисячі людей кинути свою роботу і відправитися шукати золото.

  Майже через 170 років, коли, здавалося б, часи мисливців за золотом давно в минулому, в Каліфорнії почався масовий наплив старателів, готових хоч цілодобово зачерпувати золотовмісні породу, промивати її водою і трясти сито в надії знайти хоч крихту золота. Ми вирішили з'ясувати, що викликало нову хвилю золотої лихоманки і хто вони - сучасні шукачі скарбів.

  Ще років 10 тому ціна за тройську унцію (31,1 г) золота становила всього 420 доларів. З тих пір ціни на дорогоцінний метал виросли приблизно в три рази, досягнувши в 2011 році рекордних позначок в 1920 доларів за тройську унцію. На сьогоднішній день середня ціна на золото за одну тройську унцію становить близько 1200 доларів. На тлі загальної фінансової нестабільності, зростання цін на саму тверду валюту для деяких виявився більш ніж достатнім аргументом, щоб озброїтися лопатою і ситом і почати освоювати ремесло предків-сорокадевятніков.

  Таблиця з цінами - експонат Історичного музею в Колумбії

  У 19 столітті населення повально йшло на пошуки золотоносних розсипів, а на місці пошуку створювалися постійні селища і міста. Зараз же, незважаючи на настільки вигідні котирування фондового ринку, перекваліфікуватися в золотошукачів вирішуються в основному ті, хто втратив свої робочі місця, але так до сих пір і не зміг знайти нову роботу. Зайнятися пошуками золота вони вирішили, скоріше, від безвиході. Для них це лише альтернативний варіант заробітку, заради якого їм довелося залишити свої будинки і поселитися в трейлерах або наметах посеред лісу.

  Майже кожен день я знаходжу майже по унції золота. А це близько тисячі доларів. Коли починаєш підраховувати, скільки я заробляв на звичайній роботі і скільки тут, то порівняння виходить не на користь роботи.

  Крейг Трентон, колишній торговець кондиціонерами

  Дуейн і Мойсей у Independence в Каліфорнії 

  Однак в рядах старателів можна зустріти і тих, кого сюди привів дух романтики і пригод. Як правило, це пенсіонери, ветерани війни і молоді люди, які вирішили таким чином втекти від повсякденної рутини.

  Алея самородків, Каліфорнія

  Як і в минулі часи, спритні торговці відкривають відповідні магазини. Попит на товари в них часто перевищує пропозицію і все розкуповується з божевільною швидкістю. У порожніх ще недавно крамницях постійно товпиться народ і, здається, що їх власники, поки єдині, кому суттєво вдалося поправити своє матеріальне становище в новій хвилі золотої лихоманки.

  В золотій лихоманці присутній ще і потужний психологічний фактор. Вона чіпляє! Ти знаходиш один, нехай навіть маленький, шматочок золота і тобі хочеться продовжувати шукати. 

  Кевін Браун, колишній технік-освітлювач на голлівудській кіностудії 

  За минулі півтора століття в технології індивідуальної видобутку мало що змінилося: сучасні шукачі золота орудують все тими ж кирками, лопатами, тазами, відрами і ситами. Деякі роблять власний, вдосконалений інвентар, намагаючись пристосувати під пошук сучасні досягнення інженерної думки. Ентузіасти, які мають хоч якісь заощадження, вкладаються в покупку додаткового обладнання на зразок металошукачів і спеціальних насосів.

  Число вирішили випробувати удачу постійно зростає. У зв'язку з цим штат намагається врегулювати виникаючі питання на державному рівні. Так, Об'єднанню золотошукачів США (Gold Prospectors Association of America) було доручено вести облік знову перебувають старателів. Кількість учасників в ньому давно перевищила 100 000 і тенденція до зниження поки не спостерігається.