Головна » простір » Тварини і рослини, які можуть жити вічно

  Тварини і рослини, які можуть жити вічно

  У всіх мешканців природи свій життєвий цикл. Тим не менш природні закони природи такі, що кожна особина народжується, розвивається і вмирає. Особливий біологічний "механізм" працює в такому режимі мільйони років. З незапам'ятних часів усіма силами люди намагаються його обійти і досягти безсмертя. У спробі обдурити смерть бажаючі жити вічно організовували цілі експедиції і відправлялися на пошуки еліксиру вічної молодості, навіть не підозрюючи, що власники "гена безсмертя" живуть поруч з ними.

  Деякі багатоклітинні організми влаштовані так, що вони потенційно безсмертні. Померти вони можуть, але не від старості чи хвороб, а від зовнішнього впливу на зразок глобальних змін навколишнього середовища, виверження вулкана або зустрічі з хижаком. Ці 7 створінь природи не відчувають ходу часу і при вдалому збігу обставин вони здатні до необмежено довгому існуванню. 

  • сосна Брістлекон 

   Ці дерева росли ще тоді, як на місці сучасної Туреччини розташовувалася Троя. Сосна Брістлекон вважається одним з найстаріших дерев на нашій планеті. У дерева відсутні ознаки мутаційного старіння. На клітинному рівні навіть старі, кострубаті дерева виглядають як молоді. Подивитися на довгожителів можна в національному парку Іньо в Каліфорнії, США.

  • молюск мін

   Підрахувавши кількість річних кілець зростання на оболонці викинутого на берег Ісландії в 2006 році молюска, вчені виявили, що він старіше їх всіх, і дата його народження припадає приблизно на 1499 рік. Вік молюска був також підтверджений даними радіовуглецевого аналізу. Таким чином було встановлено, що у відповідних умовах на дні океану молюски виду Arctica islandica сімейства венерідов можуть жити кілька сотень, а то і тисяч років.

  • корали 

   У водах Тихого океану живе особливий вид коралів, які можуть жити понад 4000 років. Подібні види зустрічаються у водах, що омивають Гавайські острови, на глибинах від 300 до 500 метрів. Цей вид корала був визнаний найстарішим довгожителем серед морських організмів.

  • гідра

   Про безсмертя гідри почали говорити ще в 19 столітті. Але довести гіпотезу вдалося лише в кінці 20-го. Експериментальним шляхом Даніелем Мартінесом продемонстрував, що через високу регенераційної здатності деякі види гідр безсмертні. За короткий час їх організм може відновлювати окремі частини. Завдяки цим особливостям останні роки гідра використовується в якості модельного об'єкта для вивчення регенерації і процесів морфогенезу.

  • Медуза

   Медузи виду Turritopsis nutricula можуть управляти власними генами. У момент небезпеки вони змінюють стадію розвитку і повертаються до первісного стану, з якого потім знову починають зростати, так само, як якби метелик знову перетворилася в гусеницю. Цей же механізм вони використовують досягнувши зрілості: трансформуються в поліп, а потім знову перетворюються в медузу. Природною смертю вони не вмирають і можуть загинути лише від зустрічі з хижаком.

  • американський омар

   Цей різновид омарів володіє самовідновлюватися ДНК. Особливий фермент під назвою теломераза не дозволяє їм старіти. За оцінками вчених, вік найстарішого знайденого омара становить 140 років, при цьому у нього не було виявлено будь-яких ознак старіння. Вважається, що американські омари біологічно безсмертними, а помирають вони від зовнішніх причин.

  • клітини HeLa

   У отлчіе від звичайних клітин ці мають унікальну здатність ділитися нескінченне число разів. Розподіл це можливе завдяки тому ж ферменту теломерази: він нарощує теломери на кінцях ДНК хромосом. Вперше вони були виявлені в ракової пухлини шийки матки Генрієтти Лакс в 1951 році. Зараз клітини HeLa використовується для вивчення раку, СНІДу та безлічі інших хвороб і різних речовин.