Головна » простір » Зубаста брехня 5 головних міфів про акул

  Зубаста брехня 5 головних міфів про акул

  Хто нешкідливі - комар або акула? Здавалося б, це риторичне питання: і так зрозуміло, що крихітний москіт не здатний завдати жодної значної шкоди людині, на відміну від багатотонної агресивної тварини. Насправді все зовсім не так, і традиційний цикл програм Discovery Channel "Тиждень акул" розвінчує найпопулярніші міфи про акул. 

  • Акули часто і навмисно нападають на людей

   Цей стереотип багато в чому сформувався стараннями голлівудських фільмів і ЗМІ, які підносять акул нещадними, вічно голодними, досконалими машинами для вбивств. Насправді ситуація виглядає з точністю до навпаки: згідно зі світовою статистикою, щорічно від атак акул гине в середньому 10 осіб, в той час як люди за такий же період винищують 100 мільйонів цих хижаків. Для порівняння, від укусів москітів щороку помирає близько 750 тисяч осіб, від ударів блискавкою - близько 6000, не говорять уже про сотні тих, хто стає жертвою впала бурульки або кокоса, а також невдало вилетіла пробки з-під шампанського. Акули ж в рейтингу смертельних небезпек для людини знаходяться практично в самому низу - нижче собак, слонів, змій, мурашок і навіть равликів. Крім того, більшість таких нападів - спровоковані, оскільки самі акули не вважають людину гідною здобиччю і пріоритетним джерелом харчування.

  • Всі акули величезні

   Мабуть, найпопулярніший образ акул пов'язаний з великою білою акулою. Цей архетип теж розтиражували блокбастери та фільми жахів: величезний хижак, гігантські щелепи, гострі зуби, якими тварина перемелює свою здобич. Насправді в світі існує близько 500 видів акул, причому найбільші - китові, що досягають 14 метрів в довжину і важать під двадцять тон - не представляють ніякої небезпеки для людини, оскільки харчуються виключно планктоном. Вона навіть дає дайверам себе погладити - і не звертає на них жодної уваги. Але великі види - це всього лише 10% від загального числа хижаків. В основному акули невеликі і навіть дрібні: шестиметрові лисячі, п'ятиметрові тигрові, триметрові блакитні і мако, півтораметрові чернопері і навіть двадцятисантиметрові бразильські світяться. До речі, ті самі великі білі акули - не такі вже великі: середній розмір особин становить 4,5 метра.

  • Мозок акули розміром з волоський горіх 

   Міф про те, що мозок акули не перевищує розміром волоський горіх, пов'язаний з тим, що раніше вчені вимірювали виключно головний мозок. Насправді він помітно більше - близько 60 сантиметрів. Він прикріплений до двох великих нюхових цибулин. Разом з гіпоталамусом і гіпофізом вони складають передній мозок. Гіпоталамус виробляє гормони, які регулюють серцебиття і обмін речовин, а гіпофіз виділяє гормони, відповідальні за кров'яний тиск і зростання. Середній мозок інтерпретує візуальну інформацію, а задній координує рух тіла. В цілому, у акул одне з найвищих співвідношень ваги між мозком і тілом серед риб - практично як у птахів і нижчих ссавців. 

  • Акули - дурні створення 

   Акули з'явилися на Землі ось уже 450 мільйонів років - їх вважають одними з найдавніших створінь на планеті. Вони пережили майже 98% біологічних видів, коли-небудь населяли світ, і за цей час зуміли розвинути у себе помітні інтелектуальні здібності. Акули цілком здатні навчатися, що підтверджують десятки експериментів і досліджень, вони вміють розрізняти оптичні ілюзії і реальні об'єкти, виконувати різні трюки і відтворювати їх навіть через рік без тренувань. Їм знайомі кілька стратегій полювання, причому для різної видобутку акули вибирають найбільш підходящий метод - при цьому атаці передує пильне спостереження за жертвою, аналіз її зовнішнього вигляду, рухів і звуків, які вона видає. Ніколи акула нападе на величезного морського слона так само, як нападає на морського котика - просто тому, що не хоче постраждати. Крім того, у акул є індивідуальний набір рис - тобто характер: деякі з них грайливі, деякі сміливі, інші боязкі і нерішучі, треті вважають за краще суспільства родичів, а хтось все життя проводить на самоті.

  • Акула не може бути нерухомою

   Стереотип про те, що зупинка для акули - смерті подібна, виник через відсутність у цих хижаків зябрових кришок. Ці м'язи допомагають прокачувати воду через зябра, забезпечуючи тим самим постійний приплив кисню. Тому передбачалося, що для безперебійної вентиляції і обмивання зябер акули змушені весь час рухатися, пропускаючи воду через рот. Насправді більшість акул успішно пристосувалося відпочивати на мілководді, де припливи і відливи створюють постійну течію і коливання води, а також в глибоководних гротах і печерах: тут нерідко спостерігається приплив прісної води з підвищеним вмістом кисню, що дозволяє хижакам залишатися довго нерухомими і при цьому не померти від гіпоксії.

   Дивіться програми циклу "Тиждень акул" кожен день по 29 липня о 23:00 і 30 липня з 22:00 на Discovery Channel.