Головна » тіло » Вся правда про допінг

  Вся правда про допінг

  Грецькі Олімпіади породили той спорт, який ми бачимо і сьогодні. Спортсмени далекого минулого не могли контактувати один з одним перед змаганням, так виключалися договірні матчі. Але перемогу можна було добути будь-яким способом. Про це, зокрема, говорить професор Пенсильванського університету Чарльз Язаліс: перші олімпійці готувалися вином зі спеціальними травами, не гребували галюциногенів і сиділи на щільною м'ясної дієті - але ж м'ясо в стародавній Греції зазвичай подавалося лише раз на місяць. З тих пір пройшло кілька тисячоліть, але ситуація в спорті практично не змінилася. Ми розповімо вам, звідки саме з'явився перший допінг, як він розвивався і як став справжнім бичем сучасних атлетів. 


  //]]>

  • Рим

   Римляни також йшли на будь-які хитрощі заради перемоги. Гладіатори брали стрихнін, який надає стимулюючий ефект в малих дозах. На гонках колісниць коней подпаивали алкогольної медовухою, прагнучи додати їм зайвої прудкості і бойової злості. Спорт тут був практично невіддільний від військової служби, а солдати перед битвами отримували спеціальні відвари трав цілими когортами.

  • Вино для атлетів

   Але по-справжньому медики розгорнулися вже в XIX столітті. У той час європейські та американські спортсмени досить котирували так зване "вино Маріані" - Сильний суміш Бордо з листям коки. Сама кока і хімічно приготований з неї кокаїн взагалі користувалися величезною популярністю серед всіх верств населення. Препарат купировал втому, допомагав перебороти голод і надавав витривалості.

  • Історія нашої цивілізації не бачила чистого спорту - Чарльз Язаліс, професор Пенсильванського університету, доктор наук

  • початок заборон

   Авангардом в нелегкій битві з допінгом виступила Федерація легкої атлетики IAAF. У 1928 році звід її правил вперше поповнився досить туманною статтею, яка забороняє використання стимулюючих засобів. Однак, сама врізка була сформульована настільки туманно, що, при належній старанності, дозволяла досвідченим тренерам знаходити лазівки в заборону.

  • Допінг в атаці

   Повоєнні роки, з 1945 по 1967, були відзначені небувалим піднесенням використання стимуляторів у великому спорті. На противагу правові комісії міжнародних спортивних асоціацій почали все активніше і більш ретельно розробляти ефективні контролюючі заходи.

  • відлуння війни

   Армії багатьох країн світу підтримували бойовий дух солдатів амфетаминами, стимуляторами нервової системи. США, Британія, Німеччина, Японія - під час Другої світової війни виробництвом цього препарату (який надає неймовірно згубний вплив на організм в цілому) займалися на державному рівні. До 50-х років речовина стало невід'ємною частиною тренувань переважної більшості атлетів. Зараз, коли знищує людини препарат повністю заборонений майже в усьому світі, таке важко навіть уявити.

  • Як придумали анаболічні стероїди

   Американський медик Джон Зіглер в 1954 році зустрівся на змаганнях зі своїм колегою-лікарем, яка контролюватиме стан команди з СРСР. У застільної розмові радянський ескулап панібратськи поділився рецептом перемоги: чесним комуністичним спортсменам він, не мудруючи лукаво, колов чесний же тестостерон. Будинки Зіглер провів кілька експериментів на собі - тестостерон давав хороший результат, але натомість обдаровував пацієнта цілою купою побічних ефектів. У спробах синтезувати нешкідливий аналог американський лікар створив перший анаболічний стероїд, схвалений FDA. Зіглер каявся в цьому до кінця днів.

  • Хотів би я просто вирвати цю сторінку з книги свого життя - Джон Зіглер, винахідник стероїдів

  • перші смерті

   Допінгова хвиля піднялася до небувалих висот і обрушилася на атлетів нестримним цунамі. 26 серпня 1968 датський велогонщик Кнут Йенссен помер прямо на треку, ставши першою жертвою спортивних стимуляторів. У крові Кнута виявили неабияку кількість амфетаміну. Через 7 років трапилася і друга смерть: британець Томмі Сімпсон, запивати той же амфетамін коньяком, звалився на другому етапі Тур де Франс.

  • Новий етап

   Нарешті, кількість загиблих атлетів (а їх можна вважати десятками) змусило держави всієї планети прийняти більш жорсткі заходи по боротьбі зі стимуляторами. 10 листопада 1999 року було створено WADA, Всесвітнє антидопінгове агентство. Наступні ж Олімпійські ігри (Сідней, 2000 рік) пройшли під строгим контролем WADA. Ще через пару років хімік Дон Кетлін синтезує перший тест, здатний розпізнати синтетичні анаболічні стероїди.

  • сучасна ситуація

   Якийсь час здавалося, ніби ситуація врегульована повністю. Однак, вже в 2012 році американця Ленса Армстронга позбавили всіх 7 перемог за попередні гонки Тур де Франс. Цей же рік проходить під знаком нашої країни: у багатьох атлетів виявили в крові допінг. Забавно, але WADA звинуватили і ту саму IAAF - асоціацію, колись першої заборонила використання стимуляторів.

  Наступна стаття
  Вся правда про йогу
  Попередня стаття
  Вся правда про чіпси