Головна » природа » Вулкан, смертельно небезпечний навіть без вивержень

  Вулкан, смертельно небезпечний навіть без вивержень

  Гора Рейнір на заході штату Вашингтон вважається одним з найнебезпечніших вулканів в США. Хоча вона, безумовно, може вивергатися і як звичайний вулкан, навіть без цього вона здатна викликати велику катастрофу. У будь-який момент гора може обрушитися і викликати гігантські селеві потоки, які називають лахарами.

  Вулкан внутрішньо нестійкий. У ньому є активна гідротермальних система, яка бомбардує його зсередини кислотним паром. Через це велика частина його породи має консистенцію м'якої глини. Такий грязьовий фундамент поступово руйнує поверхню гори.

  Ще гірше те, що схили Рейнір покриті 93 квадратними кілометрами льодовиків середньої товщиною 30 метрів. Ці льоди роз'їдають тріщини на поверхні гори, послаблюючи її, а вода стікає з них в кислотну бруд внизу.

  За останні 10 000 років гора "справила" не менше 55 лахарів. Хоча в основному вони були викликані традиційними виверженнями, найбільші з них стали результатом обвалення шматків поверхні Рейнір.

  5 600 років тому вершина гори впала всередину, спровокувавши один з найбільших лахарів за всю її історію. Через це події, відомого як "Грязьовий потік Осцеоли", 550 квадратних кілометрів землі виявилися покриті брудом. Після колапсу від гори Рейнір залишився тільки підковоподібний кратер - як від вулкана Святої Єлени після його виверження в 1980 році.

  Цей кратер, названий Осцеола, заповнився вулканічними виверженнями 2 200 років тому. Якби подібне сталося сьогодні, селевий потік дістався б до Кента, південного передмістя Сіетла. Багато містечка, розташовані близько до гори Рейнір, були б повністю поховані під шаром бруду.

  Інший Лахар, що отримав назву "Потік Раунд-Пасс", зійшов із західного боку кратера Осцеола приблизно 2 500 років тому. Він покрив частину річки Пуйаллап 30-метровим шаром бруду. Потік Електрон, останній на даний момент великий Лахар, стався всього 500 років тому. Він покрив місцевість, де зараз знаходиться місто Електрон, брудом приблизно такої ж товщини, як і Раунд-Пасс. Більш дрібні лавини, що загрожують щонайменше Рейнірскому національному парку, сходять приблизно раз на століття.

  Влада прекрасно усвідомлюють небезпеку, яку таїть в собі гора. Адже в зоні потенційного ризику живуть приблизно 150 000 чоловік. Найстрашніше - це те, що повний або частковий обвал гори Рейнір може статися без видимих ​​природних "сигналів", на відміну від звичайного виверження.

  У найбільш небезпечні зони були поміщені спеціальні датчики, призначені для виявлення грязьових лавин. Всі відстежується за допомогою комп'ютера: якщо вони затихнуть чи будуть затоплені лахари, надійде сигнал тривоги.

  Грязьовий потік з гори Рейнір може зруйнувати найближчі населені пункти за все за півгодини. Якщо завиють сирени, жителі повинні покинути будинки і перебратися на більш високе місце, адже лахари залежать від гравітації, як вода з прорваної греблі.

  Сподобалася стаття про вулкан? Поділися нею з друзями - зроби репост!