Головна » простір » Закони Стародавнього Риму, які валять сучасний світ в шок

  Закони Стародавнього Риму, які валять сучасний світ в шок

  Рим був маяком цивілізації в темному світі. Навіть Сократ називав Імперію "місцем, де чеснота править пороком" - і це дуже вірне визначення, оскільки тут люди розуміли, що викорінити пороки повністю неможливо, зате цілком реально взяти їх під контроль за допомогою законів. Західний світ досі існує на підставі знаменитого Римського права, але деякі з тих законів, якими пишалися стародавні римляни, зараз здаються нам абсолютно божевільними і навіть лякають. 

  • ніяких бенкетів

   У 181 році до нашої ери римляни прийняли закон Гая орхідей про обмеження грошей, які можна було витратити на бенкет. Потім Сенат ухвалив, що цього замало і прийняв вже Фанніев закон: в будні дні вдома можна було прийняти не більше трьох гостей, а в базарні - не більше п'яти.

  • Заборона на оплакування

   Похорон знатних римських патриціїв зазвичай перетворювалися на справжнє дійство. Покійного проносили по всьому місту, процесію очолював глашатай і група музикантів, позаду йшли плакальниці - чим більше грошей було у сім'ї, тим більше плакальниць наймали. Через якийсь час Сенату навіть довелося прийняти окремий закон, що забороняв би ридати на похоронах: велика кількість б'ються в істериці жінок призводило в жах всіх городян.

  • подружні зради

   Застав дружину з коханцем, чоловік був зобов'язаний тут же подати на розлучення. Якщо соціальний статус ловеласа був низький, то ніхто не забороняв вбити його прямо на місці. Також батьки мали повне право вбити коханця своєї незаміжньої дочки, навіть якщо він опинявся людиною заможною.

  • рабство родичів

   Глава сім'ї міг легко продати своїх дітей в рабство. Правда, всього три рази за все життя - складний вибір стояв перед деякими татусями.

  • Три дня свободи

   Жінки були змушені залишати свій будинок на три дні щороку. Інакше вони ставали власністю чоловіка: у римлян існував закон про тривалості володіння, що поширювався і на людей. Але якщо дружина три дні за рік провела поза домом - вона залишалася вільною людиною.

  • рудоволосі путани

   Завоювавши Галлію, а потім і Німеччину, полководці наповнили імперію величезною кількістю рабів, в тому числі і молоденьких дівчат. Бідолахи користувалися великим успіхом в римських будинках розпусти, а так як рудоволосих і блондинок серед них було багато, то Сенат, недовго думаючи, прийняв указ: всім публічним жінкам фарбувати волосся саме в ці кольори. Щоб не плутали з порядними жінками.

  • Дозвіл на добровільний відхід з життя

   Будь-римлянин мав право розпрощатися з тлінним існуванням. Однак, робилося все не раптом і не відразу: потрібно підготувати спеціальний папір, де перераховувалися причини невдоволення власним життям. Сенатори радилися і виносили рішення - при позитивному прохач навіть отримував безкоштовну порцію цикути.