Головна » простір » Зарубіжні операції спецназу ГРУ

  Зарубіжні операції спецназу ГРУ

  Спецназ ГРУ (Головне розвідувальне управління) - еліта вітчизняної армії і, мабуть, найвідоміше військовий підрозділ в нашій країні. Щоб туди потрапити, треба пройти жорсткий відбір. Про ГРУ написано сотні книг і статей і знято не один фільм. Однак не всі, описане в матеріалах, правильно представляє дійсність.

  Група виконувала важкі і, здавалося б, абсолютно неможливі до виконання завдання. Про багатьох широкої громадськості не повідомлялося (по зрозумілих причин), проте в даний час з багатьох операцій зняли гриф "секретно". Розповідаємо про наймасштабніші іноземних операціях спецназу ГРУ.

  • В'єтнамський кидок

   Перша значна операція ГРУ трапилася ще в 1968-му. Саме тоді світ дізнався про потужну силу СРСР. Але протягом довгого часу участь радянських солдатів у В'єтнамської війні ховалося.

   У "В'єтнамському кидку" брало участь десять тисяч осіб, з яких шість тисяч були офіцерами, а чотири - рядовими солдатами. Радянські військові атакували секретний американський об'єкт, який перебував в Камбоджі, на відстані 30 кілометрів від В'єтнаму. ЦРУ довго не знали, хто скоїв операцію - про це їм стало відомо лише через кілька років.

  • Чехословацький хрещення вогнем

   У тому ж 1968-му держави, які підписали Варшавський договір, вирішили ввести війська до Чехословаччини. Все почалося з захоплення аеропорту, який був здійснений лише за дев'ять хвилин. Після цього на допомогу прийшли війська ВДВ, а частини спецназу, які прибули в країну раніше, вже встигли захопити засоби масової інформації, пункти телефонного зв'язку і залізничні вокзали.

   За спогадами учасника операції, підполковника Юрія Стружняка, під час неї майже ніхто не постраждав і все брали в ній участь солдати були абсолютно спокійні за свої дії.

  • Рембо в Анголі

   В кінці 1970-х і початку 1980-х Африка була важливою територією для спецслужб. Потрібно було відстежувати нові зразки зброї, що з'являлися у противника. Військові захоплювали коштовну зброю у повстанців і відправляли його в Москву.

   Метою операції було захоплення переносного зенітно-ракетного комплексу "Стінгер", проте в той час його так і не вийшло роздобути. Однак в 1976 році в районі Донді вдалося роздобути китайський танк Т-59. Володимир Заєць, який передав танк в руки спецназу, отримав нагороду "За бойові заслуги".

  • Звільнення радянських заручників в Бейруті, Ліван

   30 вересня 1985 року в столиці Лівану одночасно захопили чотирьох працівників радянського посольства. Вимоги загарбників були наступними: вони хотіли, щоб СРСР поговорили з сирійською владою переконали їх припинити антіліванскую військову операцію. В іншому випадку терористи погрожували вбити всіх заручників. Все було дуже серйозно: один з радянських дипломатів навіть був страчений.

   За операцію взялася тільки створена група "Вимпел". Раптово пропало відразу 10 співробітників ліванських спецслужб. Імад Мугнія, стратив радянського дипломата, отримав записку, де йому запропонували самому вибрати наступну жертву. На наступний день заручники були звільнені.

  • Штурм палацу Аміна в Афганістані

   Про афганських історіях є більше інформації, ніж про африканських або азіатських. Першою в афганській кампанії стала неймовірно складна операція по ліквідації глави держави Хафізулли Аміна. Підготовка до штурму палацу почалася ще за півроку до самої операції: тоді в СРСР був створений спеціальний загін, так званий "мусульманський батальйон".

   Довга підготовка дала свої результати: весь процес штурму тривав близько 40 хвилин. Спецназу вдалося успішно завершити операцію, незважаючи на те, що на боці супротивника боролося в кілька разів більше бійців. Втрати ГРУ склали сім чоловік, а Амін був ліквідований.

  • Стінгер в Афганістані

   Ця історія сталася взимку 1987 року. Саме в ході цієї операції ГРУ нарешті вдалося роздобути "Стінгер". За спогадами командира Володимира Ковтуна, вони змогли ліквідувати 16 бійців противника.

   Афганські солдати були помічені ними ще з повітря, вони їхали на мотоциклах і почали стріляти в спецназ - встигли навіть два рази вистрілити з "Стінгера", проте не потрапили в ціль. За одним з афганців погналися троє радянських військових, які зловили його і зробили постріл в потилицю. Саме таким чином радянським командирам вдалося дістати "Стінгер", полювання за яким почалася ще в 1970-ті.