Головна » Вибух найпотужнішою ядерної бомби » Вибух найпотужнішою ядерної бомби

  Вибух найпотужнішою ядерної бомби


  У 1961 році був проведений найпотужніший вибух водневої бомби. Вранці 30 жовтня в 11 ч. 32 хв. над Новою Землею в районі Губи Мітюші на висоті 4000 м над поверхнею суші була підірвана воднева бомба потужністю в 50 млн. т. тротилу.

  Радянський Союз провів випробування найпотужнішого в історії термоядерного пристрою. Навіть в "половинному" варіанті (а максимальна потужність такої бомби становить 100 мегатонн) енергія вибуху десятикратно перевищувала сумарну потужність всіх вибухових речовин, використаних усіма воюючими сторонами за роки Другої світової війни (включаючи атомні бомби, скинуті на Хіросіму і Нагасакі). Ударна хвиля від вибуху тричі обігнула земну кулю, перший раз - за 36 год. 27 хв.

  Світлова спалах був настільки яскравою, що, незважаючи на суцільну хмарність, було видно навіть з командного пункту в селищі Белуші Губа (віддаленому від епіцентру вибуху майже на 200 км). Грибоподібна хмара зросла до висоти 67 км. До моменту вибуху, поки на величезному парашуті бомба повільно опускалася з висоти 10500 до розрахункової точки підриву, літак-носій Ту-95 з екіпажем і його командиром майором Андрієм Єгоровичем Дурновцевим вже був в безпечній зоні. Командир повертався на свій аеродром підполковником, Героєм Радянського Союзу. У занедбаному селищі - 400 км від епіцентру - були порушено дерев'яні будинки, а кам'яні позбулися дахів, вікон і дверей. На багато сотень кілометрів від полігону в результаті вибуху майже на годину змінилися умови проходження радіохвиль і припинилася радіозв'язок.

  Результати вибуху заряду, який отримав на Заході ім'я "Цар-бомба", вражали:

  * Ядерний "гриб" вибуху піднявся на висоту 64 км; діаметр його капелюшки досяг 40 кілометрів.
  * Вогненна куля розриву досяг землі і майже досяг висоти скидання бомби (тобто, радіус вогняної кулі вибуху був приблизно 4,5 кілометра).
  * Випромінювання викликало опіки третього ступеня на відстані до ста кілометрів.
  * На піку виділення випромінювання вибух досяг потужності в 1% від сонячної.
  * Ударна хвиля, що виникла в результаті вибуху, три рази обігнула земну кулю.
  * Іонізація атмосфери стала причиною перешкод радіозв'язку навіть в сотнях кілометрів від полігону протягом однієї години.
  * Свідки відчули удар і змогли описати вибух на відстані тисячі кілометрів від епіцентру. Також, ударна хвиля в якійсь мірі зберегла руйнівну силу на відстані тисячі кілометрів від епіцентру.
  * Акустична хвиля докотилася до острова Діксон, де вибуховою хвилею повибивало вікна в будинках.