Головна » Міста і країни » Японське економічне диво деякі факти

  Японське економічне диво деякі факти


  "Японське економічне диво" - це словосполучення в зв'язку з Японією кожен, навіть далекий від економіки, хоча б раз та чув. Але як багато хто собі це пояснюють? "У японців усе найкраще, тому що вони багато працюють і бездоганно ввічливі". Примітивне пояснення. Подивимося на феномен японського економічного дива пильніше - і виявимо чимало цікавих фактів.

  Японія

  До моменту підписання капітуляції у Другій світовій війні Японія перебувала в занепаді і руйнуванні. Її економічна інфраструктура була зруйнована, міста розбомблені, причому два з них - атомними бомбами. І що ж? До середини 1960-х років японська економіка показувала стійкий наростаючий підйом. До кінця 1970-х понад дві третини ділових американців забили тривогу з приводу економічного навали Японії. Нарешті, рівень виробництва цієї країни до середини 1980-х поступався тільки США.

  підйом економікі_Японія

  Таке зростання було б неможливим, якби кожен робочий день кожного службовця японської фірми, компанії і підприємства не підкріплювався б надією. Стійкої надією на майбутнє. Ця надія грунтується на особливій психології японського суспільства. І ось характерна його риса, що забезпечується високою і заслуженою заробітною платою. Середня японська сім'я щомісяця розміщує в банку приблизно п'яту частину свого бюджету. Ось який потужний важіль економічного розвитку Японії має в своїх руках уряд в Токіо!

  бюджет_банк

  Образно можна сказати так: японські хмарочоси стоять на рисових полях. Одним із наріжних каменів класичного японського менеджменту є колективізм. Як в ті часи, коли обробка рисового поля була настільки трудомістка, що одній сім'ї це було не під силу. На допомогу приходила вся село. Традиція селянської групової згуртованості зберігається до цих пір в робочих колективах - це насправді єдина сім'я. Що підкріплюється неформальними контактами між співробітниками.

  працю японців

  Частина японських компаній середніх розмірів і деякі великі корпорації застосовують так звану практику "довічного найму". Молода людина наймається прямо з університету, після чого навчається, перекваліфікується і розвивається в рамках його обрала компанії - аж до досягнення ним пенсійного віку. Людина знає, що свою роботу він ні в якому разі не втратить, і його впевненість у завтрашньому дні непохитна. Звідси глибока вдячність "своєї" компанії і висока продуктивність праці.

  японська пара

  "Довічний найм" плюс сімейні відносини народжують міцний патерналізм. Це дуже природно для японців, оскільки повага, виявляв старшому за віком, і підпорядкування йому, - в крові, це національна традиція. Борг старших співробітників - опіка і допомога у всьому молодшим. Так забезпечується і просування по кар'єрних сходах, і передача досвіду, і спадкоємність поколінь.

  японський працю

  Нарешті, четвертий наріжний камінь японського менеджменту - тотальний контроль якості продукції, що випускається на всіх стадіях виробництва. Знову ж таки, "сім'я" як робочий колектив означає також, що якщо один робочий допустив шлюб, відповідальність несуть всі. І, щоб цього не сталося, кожен співробітник працює максимально сумлінно і вважає себе єдиним, хто відповідає за свою роботу. Адже підвести "сім'ю" - неприпустимо.

  працю японцев_економіка

  Цікаво подивитися на те, як організована типова японська фірма. Це, по суті, трирівнева конструкція у вигляді піраміди. В її основі - рядові працівники (Іппан). Над ними - середнє управлінська ланка (канри), що розділяється на завідуючих відділами (буті), завідуючих секторами (кате) і співробітників нижчої управлінської ланки (какари). Вінчає піраміду вища адміністрація (кейей). Японські економісти вважають таку структуру максимально мобільного і найменш схильною до обюрокрачіваніе.

  організація в фірмі

  Як відомо, Японія дуже обмежена в природних ресурсах. Це наклало міцний відбиток на всю економіку країни. Він, зокрема, виражається в думці, що фірма, яка працює без прибутку, скоює злочин перед суспільством. Адже це означає, що громадський капітал, вклади людей і матеріали, які могли б бути ефективно використані де-небудь ще, витрачаються даремно.

  робота в компаніі_Японія

  Довгострокова економічна стратегія, якої постійно дотримуються японська влада, базується на дбайливому ставленні до енергетичних ресурсів, підтримці високого рівня конкурентоспроможності, розвитку у японців потреби йти в ногу з науково-технічним прогресом, постійному упорі на наукові дослідження і розробки. І ця стратегія теж одна з основних рис того, що називають у всьому світі "японським економічним дивом".