Головна » Істоти і полтергейсти » Ярило - бог сонця і присвячений йому свято Ярилин день

  Ярило - бог сонця і присвячений йому свято Ярилин день

  Ярило - бог сонця у древніх слов'ян, наймолодший серед солярних богів. Його прийнято вважати молодшим братом Хорса і Дажбога, незаконнонародженим сином Додоли і Велеса. Однак родоводи слов'янських богів настільки заплутані, що розібратися в них зараз вкрай складно - надто мало відомостей дійшло до наших днів. Відомо, що бог слов'ян Ярило ставився до покоління синів чи онуків богів.

  Ярило-Сонце був також божеством шаленої пристрасті, дітонародження, розквіту сил людини і природи, юності і плотської любові. Ще його називали богом весни або втіленням весняного сонця. Якщо бог Коляда ототожнювався з молодим, тільки народженим знову після холодної зими світилом, то Ярило представлявся слов'янам як вже набрало чинності сонце.

  Відмінними рисами цього божества є щирість, чистота і шаленість, яскравість темпераменту. Всі "весняні" риси характеру традиційно вважали властивими йому. Асоціації цього бога з весною помітні за назвою ярих культур зернових, які садять ближче до весни. Зображували Ярило у вигляді молодого і статного хлопця з блакитними очима. На більшості зображень він був нагий по пояс.

  Деякі вважають, що Ярило є богом любові і покровителем закоханих. Це не зовсім правильно, він відповідає лише за тілесну складову відносин. За однією з старовинних слов'янських легенд, богиня Леля закохалася в Ярило і зізналася йому в цьому. Він же відповів, що також любить її. А ще Мару, Ладу і всіх інших божественних і земних жінок. Ярило виступав покровителем нестримної пристрасті, але не любові або шлюбу.

  Ярилин день - сонячний свято

  Ярилин день за старих часів відзначали на початку червня, якщо мати на увазі сучасний календар, свято випадав на один з днів у період з 1 по 5 червня. Однак сонячного бога вшановували і в інші свята, наприклад, весняне рівнодення, Сороки на початку березня, на Масляну і Івана Купала. Поклоніння сонцю було незмінним атрибутом культури слов'ян, тому облагородьте Ярила намагалися при кожному зручному випадку.

  День Ярила-Сонця був святом закінчення весни і початку літа. За народні повір'я, в цей день нечиста сила ховається подалі - сонця вона боїться і в звичайні дні, не те що в присвячений денного світила свято. Відзначали його аж до 18 століття, по крайней мере, в Воронезької та деяких інших губерніях.

  У давнину в цей день влаштовували святкові ярмарки з піснями і танцями. Є таке стійке вираження - на це свято всі святі з Ярилой борються, а побороти не можуть. Тому влаштовувалися також кулачні бої - Ярило не відрізняється м'яким і поступливим характером, такі заняття цілком в дусі цього божества. Нерідко влаштовували бенкети в полях з обов'язковими стравами - яєчнею, пирогами та солодощами. Ніколи не обходився свято без треби кумирам Ярила. Зазвичай жертвою служило пиво.

  Вечорами молодь розводила багаття, біля яких водили хороводи, співали пісні і веселилися. Дівчата і хлопці одягали найкращі і яскраві вбрання, пригощали один одного солодощами, влаштовували ходи з барабанним боєм. Чоловіки вбиралися в строкаті сукні забави заради, надягали блазенські ковпаки, прикрашали вбрання стрічками і дзвіночками. Перехожі пригощали ряджених випічкою та солодощами - зустріч з ними обіцяла удачу, урожай і щастя в особистому житті. Дівчата, як правило, прикрашали себе квітами, плели вінки.

  Оскільки Ярило - бог не тільки сонця, але і плотської любові, заохочувалися ігрища шлюбного характеру. В цей день, як і на Івана Купала, відносини між хлопцями і дівчатами були вільними, однак все залишалося в рамках благопристойності. Ув'язнені на Ярила шлюби визнавалися законними, а народжених після свята дітей вважали народженими в шлюбі. Якщо любов була невзаимной, зверталися до присушка і привороту, які в цей день були більш ефективними, ніж зазвичай.

  Знаючі люди намагалися не упустити Ярилин день. Вважається, що в це свято Мати Сиру Земля менш ретельно стежить за своїми таємницями, тому їх можна розгадати. Перед сходом сонця чаклуни і знахаря ходили у віддалені місця "слухати скарби". Якщо скарб побажає явити себе, можна легко і швидко розбагатіти. За старих часів магічний пошук скарбу був найнадійнішим засобом, адже спеціальних приладів тоді не було.

  Прості люди теж вірили, що на сонячний свято можна побачити інший світ. Для цього в полудень брали міцні березові гілки і сплітали їх в косу. З цієї косою йшли на крутий річковий берег і дивилися крізь них. Збереглися перекази про те, що таким чином можна побачити духів померлих родичів і живих близьких людей, які знаходяться зовсім в іншому місці.

  Була ще одна традиція - залишати частування домовому, який теж відзначає Ярилин день. Є така прикмета - якщо до вечора частування зникнуть, в будинку буде панує щастя і благополуччя, домовик залишився задоволений і радий жити разом з господарями будинку. Залишали частування і на могилах родичів, відвідуючи їх і вітаючи з сонячним святом.

  Ранкова роса на Ярилин свято вважається цілющою, дарована молодість і красу. Росу намагалися збирати практично на будь-яке свято. Їй вмивалися, набирали в невеликі ємності, щоб давати тяжкохворим, змочували простирадла і оберталися в них. Схожим чином надходили і з цілющими травами - як і в більшість свят слов'ян, вони набирають силу. Із зібраних у цей день трав заварюють лікувальні чаї, але для цього потрібно знати властивості рослин і розбиратися в народній медицині.

  Слов'янський міф про Ярила-Сонце

  Слов'янський міф про Ярила-Сонце розповідає про кохання між божеством і Матір'ю-Землею. Це легенда про зародження життя на Землі, а також про повернення тепла після довгої зими - щороку Ярило повертається до своєї коханої, і приходить весна, пробуджуючи Земля від зимового сну.

  Спочатку Мати Сиру Земля була холодною і порожній. На ній не було ні руху, ні звуків, ні тепла, ні світла - такий її побачив Ярило-Сонце. Він побажав оживити Землю, але інші боги не поділяли його бажання. Тоді він пронизав її своїм поглядом, і там, куди він упав, з'явилося сонце. Цілющий світло денного світила впав на мляву землю, наповнюючи її теплом.

  Під світлом сонця Мати Сиру Земля почала прокидатися, подібно нареченій на шлюбному ложі, вона почала розквітати. За взаємність Ярило обіцяв їй створити моря, гори, рослини і, звичайно, тварин і людей. Мати Сиру Земля теж полюбила сонячного бога. Від їхнього союзу і сталося все живе на землі. А коли з'явилася перша людина, Ярило вдарив його сонячними стрілами-блискавками в саме тім'ячко. Так люди знайшли мудрість.

  В цілому Ярилу вважали наймолодшим серед солярних богів, проте не варто недооцінювати шанобливе ставлення наших предків до його культу. За старих часів на честь Ярила влаштовували гучні ігрища, нерідко на шлюбну тематику, бенкети, ярмарки та кулачні бої. Ярилин день має сакральне значення, на сонячне свято можна заглянути в майбутнє, примиритися з домовиком, знайти здоров'я і зберегти молодість.