Головна » Міста і країни » Навіщо російській борода?

  Навіщо російській борода?


  Сила Русі - в її народі. Сила народу, принаймні, чоловічої статі, - в його бороді. Так для чого ж російській людині потрібна була хороша рослинність на підборідді? У річницю введення Петром I податку на бороди, відповідаємо на це питання.

  1. Щоб потрапити в Царство Небесне
  Патріарх Адріан в кінці XVII століття написав: "Бог створив людину бородатим: тільки коти і пси не мають її". Всі "скоблении" дорослі мужі без розбору відлучали від церкви. Пов'язано це було з тим, що згідно з переказами православна людина повинна був по зовнішності відповідати образу Христа. Так що гладковибрітий чоловікам вхід в Царство Небесне було заборонено.

  2. Щоб показати свою силу
  На Русі чоловіків зустрічали не по одягу, а по бороді. Її густоті і окладітості. Густа рослинність вважалася зовнішнім відображенням гарної породи людини і його чоловічої сили. Люди з погано зростаючої бородою визнавалися мало не виродженці. Безбороді, як правило, залишалися в Бобильов.

  3. Щоб зберегти свою гідність
  Честь у російської людини перебувала в бороді. Збиток, нанесений рослинності на підборідді, був найтяжчим злочином проти особистості. Ще Ярослав Мудрий встановив штраф за видерті волосся в бороді. За вирваний жмут винний повинен був заплатити державі 12 гривень. При Івана Грозному опальні бояри піддавалися ганебної громадянської страти: у них вискубували волосся з бороди. Змити таку ганьбу можна було тільки в монастирі або подвигом на війні.

  4. Щоб підкреслити свою руськість
  Борода вважалася даром Господа. І російський народ по цій частині був дуже обдарованим. Борода була нашим національним надбанням, яке оберігалася в тому числі негласними статутами не вступати в шлюби з чужинцями. Особливо з тими, яких природа не наділила густою рослинністю на обличчі. Згрішили з "басурманами" легко впізнавали по потомству, а точніше - по "козячим", рідкісним бороди. Нещасних "нагороджували" статусом "ублюдок" (від слова блуд), і потрібно було докласти чимало зусиль, щоб стати повноправним членом суспільства.

  5. Щоб мати гармонію в житті
  Борода для російської людини була не тільки честю і совістю, а й балансиром в життя. Втрата волосся на бороді неодмінно позначалася на долі людини. До випадково вирваним жмутом і випав волоссю на підборідді ставилися вельми серйозно: "облисів" чоловік, як правило, йшов на сповідь, а потім сідав на строгий піст. Люди ж, які добровільно позбувалися від бороди, вважалися одержимими. Прості люди цуралися їх, щоб не заразитися бісами. Але найстрашнішим було для російської людини, коли "шкребти" цар. Це сприймалося в народі національною катастрофою ...

  6. Щоб показати свою незалежність
  У XIX столітті борода сприймалася ознакою вільнодумства. Чи не викликали підозр бороди у священиків, старообрядців, купців. Різночинці ж, відпускали бороди розцінювалися як потенційно небезпечний, ненадійний елемент. У радянську епоху борода була атрибутом заможного селянина, священика або академічного вченого, а пізніше також шанувальників підозрілих інтелектуалів на зразок Хемінгуея або неформатного Висоцького. Таким чином, можна стверджувати, що носіння бороди - свого роду нонконформізм, який показує незалежність поглядів її "господаря" і навіть його революційний настрій. Досить згадати бородатих вождів світових революцій.

  7. Щоб підкреслити свою мужність
  У всі часи борода була ознакою мужності і зрілості. Безбородому чоловікові навіть відмовляли в благословенні і не пускали на поле бою. Сьогодні, під час розмиття гендерних кордонів, носіння бороди може служити додатковим показником маскулінності.