Головна » Істоти і полтергейсти » Навіщо раніше спалювали відьом на багатті

  Навіщо раніше спалювали відьом на багатті

  Інквізитори або мисливці на чаклунів воліли спалити відьму, оскільки були впевнені, що люди, які займаються магією, уклали договір з Дияволом. Іноді відьом вішали, обезголовлювали або топили, але і виправдувальні вироки суду над відьмами не рідкість.

  Переслідування відьом і чаклунів особливого розмаху досягло на заході Європи в XV-XVII століттях. Полювання на чаклунів проходила в католицьких країнах. Люди з незвичайними здібностями переслідувалися і раніше XV століття, наприклад, за часів існування Римської імперії і в епоху Древньої Месопотамії.

  Незважаючи на скасування закону про страту за чаклунство, в історії Європи періодично траплялися інциденти з стратами відьом і ворожок (аж до XIX століття). Період активного переслідування "за відьомство" налічує близько 300 років. За оцінками істориків, загальне число страчених - 40-50 тис. Чоловік, а кількість судових процесів над обвинуваченими в змові з дияволом і чаклунстві - близько 100 тисяч.

  Спалення відьом на багатті в Західній Європі

  У 1494 році Папа Римський видав буллу (середньовічний документ), спрямовану на боротьбу з відьмами. Зробити указ його переконав Генріх Крамер, більше відомий як Генріх Инститорис - інквізитор, який стверджував, що відправив на багаття кілька сотень відьом. Генріх став автором "Молота Відьом" - книги, яка розповідала, як розпізнати відьму і боротися з чаклункою. "Молот Відьом» не використовувався інквізиторами і заборонений католицькою церквою в 1490 році.

  Булла Папи Римського стала основною причиною багатовікової полювання на людей з магічним даром в християнських країнах Європи. За статистикою вчених-істориків, найбільше людей страчено за чаклунство і єресь в Німеччині, Франції, Шотландії та Швейцарії. Найменше істерія, пов'язана з небезпекою відьом для суспільства, торкнулася Англію, Італію і, незважаючи на велику кількість легенд про іспанських інквізиторів і знаряддях тортур, Іспанію.

  Масовим явищем судові процеси над магами і іншими "пособниками Диявола" стали і в країнах, зачеплених Реформацією. У деяких протестантських країнах з'явилися нові закони - суворіше католицьких. Наприклад, заборона про перегляд справ про чаклунство. Так, в Кведлінбурзі в XVI столітті за один день спалено 133 відьми. У Сілезії (зараз це території Польщі, Німеччини та Чехії) в XVII столітті зведена спеціальна піч для спалювання чаклунів. За рік пристрій використовувався для страти 41 осіб, включаючи дітей до п'яти років.

  Католики не дуже відставали від протестантів. Збереглися листи священика з німецького містечка, які адресовані графу фон Сальму. Листи датуються XVII століттям. Опис ситуації в його рідному місті в розпал полювання на відьом:

  Здається, залучено півміста: професори, студенти, пастори, каноніки, вікарії і монахи вже заарештовані і спалені ... Канцлер з дружиною і дружина його особистого секретаря схоплені і страчені. На Різдво Пресвятої Богородиці стратили вихованку князя-єпископа, дев'ятнадцятирічну дівчину, відому побожністю і благочестям ... Трьох-чотирирічних дітей оголошували коханцями Диявола. Спалювали студентів і хлопчиків благородного походження 9-14 років. На закінчення скажу, що справи знаходяться в такому жахливому стані, що ніхто не знає, з ким можна говорити і співпрацювати.

  Тридцятирічна війна стала хорошим прикладом масового переслідування відьом і пособників нечистої сили. Воюючі сторони звинувачували один одного у використанні чаклунства і сил, даних Дияволом. Це найбільша війна на релігійному грунті в Європі, і, судячи зі статистики, аж до нашого часу.

  Пошуки і спалення відьом - передумови

  Полювання на відьом продовжує вивчатися сучасними істориками. Відомо, чому булла про відьом Папи Римського і ідеї Генріха Інстіторіса схвалені народом. Для полювання на чаклунів і спалення відьом існували передумови.

  В кінці XVI століття кількість процесів і людей, засуджених до страти спаленням на багатті, різко збільшилася. Вчені відзначають і інші події: економічна криза, голод, соціальна напруженість. Життя була складною - епідемії чуми, війни, довгострокове погіршення клімату і неврожай. Відбувалася революція цін, яка тимчасово зробила рівень життя більшості людей нижче.

  Справжні причини подій: збільшення кількості населення в населених пунктах, погіршення клімату, епідемії. Останнє легко пояснити з точки зору науки, але середньовічна медицина не могла ні впоратися із захворюванням, ні знайти причину хвороби. Ліки винайдено тільки в XX столітті, і єдиною мірою, що захищає від чуми, став карантин.

  Якщо зараз людина володіє достатніми знаннями, щоб зрозуміти причини епідемії, поганого врожаю, зміни клімату, середньовічний житель знань не мав. Паніка, яку породжували події тих років, спонукала людей шукати інші причини щоденного нещастя, голоду, хвороб. Пояснити проблеми по-науковому з тим багажем знань неможливо, тому в хід йшли містичні ідеї на кшталт відьом і чаклунів, які псують урожай і насилають чуму на догоду Дияволу.

  Існують теорії, які намагаються пояснити випадки спалення відьом. Наприклад, деякі вірять, що відьми дійсно існували, як показано в сучасних фільмах жахів. Частина людей віддає перевагу версії, в якій мовиться, що більшість судових процесів - спосіб збагачення, адже майно страчених віддавалася виніс вирок.

  Останню версію можна довести. Суди над чаклунами стали масовим явищем там, де влада слабка, у віддалених від столиць провінціях. Вирок у деяких регіонах міг залежати від настрою місцевого правителя, і виключити особисту вигоду неможливо. У державах з розвиненою системою управління постраждало менше "пособників Сатани", наприклад, у Франції.

  Лояльність до відьом в Східній Європі і Росії

  На сході Європи переслідування відьом не прижилося. Жителі православних країн практично не зазнали жаху, який довелося пережити людям, які проживають в країнах Західної Європи.

  Кількість процесів над відьмами на території нинішньої Росії становило близько 250 за все 300 років полювання на пособників нечистої сили. Цифру неможливо порівняти зі 100 тисячами судових справ в Західній Європі.

  Причин безліч. Православне духовенство в меншій мірі турбувалася гріховністю плоті, якщо порівнювати з католиками і протестантами. Жінка як істота з тілесною оболонкою менше лякала православних християн. Велика частина страчених за відьомство - жіночої статі.

  Православні проповіді в Росії XV-XVIII століття обережно торкалися теми псування і чаклунства, духовенство прагнуло уникнути самосуду, який часто практикувався в провінціях Європи. Ще одна причина - відсутність кризи і епідемій в тому обсязі, який довелося випробувати жителям Німеччини, Франції, Англії та інших країн Західної Європи. Населення не займалося пошуками містичних причин голоду і неврожаю.

  Спалювання відьом в Росії практично не практикувалося, а то і заборонялося законом.

  Судебник 1589 року було передбачено: "А блядям і відмо безчестя 2 гроші проти їх промислів", тобто за їх образу покладався штраф.

  Зустрічався самосуд, коли селяни підпалювали хату місцевої "відьми", яка гинула через пожежу. Відьма на багатті, спорудженому на центральній площі міста, де зібралося населення міста - в православній країні таких видовищ не спостерігалося. Страти спаленням заживо практикувалися вкрай рідко, використовувалися дерев'яні зруби: публіка не бачила страждань засуджених за відьомство.

  У Східній Європі звинувачених в чаклунстві відчували водою. Підозрювану топили в річці або іншому місцевому водоймищі. Якщо тіло спливало, жінку звинувачували в ведьмовстве: хрещення приймається святою водою, а якщо вода "не приймає" людини, якого топлять, значить, це чаклун, який відрікся від християнської віри. Якщо підозрювана тонула, її оголошували невинною.

  Америку полювання на відьом практично не торкнулася. Однак кілька процесів над чаклунами і відьмами зафіксовано і в Штатах. Відомі на весь світ події в Салемі в XVII столітті, в результаті яких повішено 19 осіб, один житель розчавлений кам'яними плитами, а близько 200 осіб засуджено до тюремного ув'язнення. події в Салемі неодноразово намагалися обґрунтувати з наукової точки зору: висуваються різноманітні версії, кожна з яких може виявитися правдивою - істерія, отруєння або енцефаліт у "біснуватих" дітей і багато іншого.

  Як карали за чаклунство в Стародавньому світі

  Звід законів Хаммурапі.

  У Стародавній Месопотамії закони про покарання за чаклунство регламентував кодекс Хаммурапі, названий ім'ям правив царя. Кодекс датується 1755 роком до нашої ери. Це перше джерело, в якому згадується випробування водою. Правда, в Месопотамії перевіряли на чаклунство дещо іншим методом.

  Якщо довести звинувачення в чаклунстві неможливо, звинуваченого примушували зануритися в річку. Якщо річка забирала його, вважали, що людина чаклун. Майно померлого відходило до обвинувачу. Якщо людина залишався живий після занурення в воду, його оголошували невинним. До смертної кари засуджували обвинувача, а обвинувачений отримував його майно.

  У Римській імперії до покарань за чаклунство підходили, як і до інших злочинів. Оцінювався ступінь шкідливості, і якщо потерпілому не виплачувалася компенсація людиною, звинуваченим в чаклунстві, відьмі завдавали аналогічний шкоду.

  Регламент спалення живцем відьом і єретиків

  тортури інквізиції.

  Перед тим як засудити пособника Диявола до спалення живцем, потрібно допитати обвинуваченого, щоб чаклун видав спільників. У Середньовіччі вірили в шабаші відьом і вважали, що справа рідко обходиться однією відьмою в місті або селі.

  Допити завжди відбувалися із застосуванням тортур. Зараз в кожному місті з багатою історією можна зустріти музеї тортур, експозиції в замках і навіть підземеллях монастирів. Якщо обвинувачений не вмирав у процесі допиту, документи передавалися в суд.

  Тортури тривали, поки катові не вдавалося отримати зізнання у скоєнні злочину і поки підозрюваний не вкаже імена спільників. Нещодавно вченими-істориками вивчені документи інквізиції. Насправді тортури під час допитів відьом строго регламентувалися.

  Наприклад, до одного підозрюваного по одному судовій справі міг застосовуватися тільки один вид тортур. Було безліч методик отримання показань, які не зважали тортурами. Наприклад, психологічний тиск. Кат міг почати роботу з демонстрації тортур пристосувань і розповіді про їхні особливості. Судячи з документів інквізиції, цього часто вистачало для визнання в чаклунстві.

  Чи не вважалося тортурами позбавлення води або їжі. Наприклад, обвинувачених в ведьмовстве могли годувати тільки пересоленої їжею і не давати воду. Холод, тортури водою і деякі інші способи використовувалися в цілях отримати визнання у інквізиторів. Іноді укладеним показували, як катують інших людей.

  Регламентувалося час, який можна витратити на допит одного підозрюваного в одній справі. Деякі тортур інструменти не використовувалися офіційно. Наприклад, Залізна Діва. Достовірних відомостей, що атрибут застосовували для страти або катування, немає.

  Виправдувальні вироки не рідкість - їх кількість становила близько половини. У разі отримання виправдального вироку церква могла заплатити відшкодування людині, якого катували.

  Якщо кат отримував визнання в ведьмовстве, а суд визнавав людину винною, найчастіше відьму очікував смертний вирок. Незважаючи на чималу кількість виправдувальних вироків, близько половини справ призвело до страт. Іноді застосовувалися більш м'які покарання, наприклад, вигнання, але вже ближче до XVIII-XIX століть. В якості особливої ​​милості єретика могли задушити, а тіло спалити на багатті на площі.

  Існувало два способи розкладання багаття для спалення живцем, які застосовувалися за часів полювання на відьом. Перший спосіб особливо любимо іспанськими інквізиторами і катами, оскільки крізь полум'я і дим були добре видно страждання засудженого на смерть. Вважалося, що це чинить моральний тиск на відьом, які ще не спіймані. Складали багаття, засудженого прив'язували до стовпа, обкладали хмизом і дровами по пояс або коліно.

  Аналогічним способом здійснювали колективні страти груп відьом або єретиків. Сильний вітер міг задути вогонь, і по темі донині ведуться суперечки. Траплялися як помилування: "Бог послав вітер, щоб врятувати невинну людину", так і продовження страт: "Вітер - підступи Сатани".

  Другий спосіб спалювання відьом на багатті більш гуманний. Звинувачену в чаклунстві одягали в сорочку, просочену сіркою. Дровами жінку обкладали повністю - обвинуваченої не було видно. Спалюваний на багатті людина встигала задихнутися від диму, перш ніж вогонь починав спалювати тіло. Іноді жінка могла і згоріти заживо - це залежало від вітру, кількості дров, ступеня їх вогкості і багато чого іншого.

  Спалення на багатті отримало популярність завдяки видовищності. Страта на міській площі збирала чимало глядачів. Після того як жителі розходилися по домівках, слуги продовжували підтримувати вогонь, поки тіло єретика чи не перетвориться в попіл. Останній зазвичай розвіювався за містом, щоб нічого не нагадувало про підступи страченого на Ведьмин багатті. Тільки в XVIII столітті спосіб страти злочинців почали вважати негуманним.

  Останнє спалення відьми

  Аннa Гельді.

  Першою країною, в якій офіційно скасували переслідування за чаклунство, стала Великобританія. Відповідний закон випущений в 1735 році. Максимальне покарання для чаклуна або єретика становило один рік тюремного ув'язнення.

  Правителі інших країн приблизно в цей час встановили особистий контроль за справами, які стосувалися переслідування відьом. Міра серйозно обмежила обвинувачів, і кількість судових процесів знизилося.

  Коли відбулося останнє спалення відьми - точно невідомо, оскільки способи страт поступово ставали все більш гуманними у всіх країнах. Відомо, що останній офіційно страченої за відьомство стала мешканка Німеччини. Служниця Ганна Марія Швегель обезголовлена ​​в 1775 році.

  Останньою відьмою Європи вважають Анну Гельді зі Швейцарії. Жінка страчена в 1792 році, коли переслідування відьом заборонили. Офіційно Анну Гельді звинуватили в отруєнні. Їй відрубали голову за підмішування голок в хазяйську їжу - Анна Гельді служниця. В результаті тортур жінка зізналася в змові з дияволом. Офіційних згадок про чаклунство в справі Анни Гельді не знайшлося, але обвинувачення викликало обурення і сприйнялося як продовження полювання на відьом.

  За отруєння повішена ворожка в 1809 році. Її клієнти стверджували, що жінка зачарувала їх. У 1836 році зафіксовано самосуд в Польщі, в результаті якого потонула вдова рибалки після випробування водою. Саме останнє покарання за чаклунство призначено в Іспанії в 1820 році - 200 ударів різками і вигнання на 6 років.

  Інквізитори - палії або рятівники людей

  Томас Торквемада.

  Свята інквізиція - загальна назва ряду організацій католицької церкви. Головна мета інквізиторів - боротьба з єрессю. Інквізиція займалася пов'язаними з релігією злочинами, які вимагали церковного суду (тільки в XVI-XVII століттях почали віддавати справи в світський суд), в тому числі і відьмовству.

  Офіційно організація створена Папою Римським в XIII столітті, а поняття єресі з'явилося приблизно в II столітті. У XV столітті інквізиція почала займатися виявленням відьом і розслідуванням справ, пов'язаних з чаклунством.

  Одним з найвідоміших серед тих, хто спалював відьом, став Томас Торквемада з Іспанії. Чоловік відрізнявся жорстокістю, підтримував гоніння євреїв в Іспанії. Торквемада засудив до смерті понад дві тисячі осіб, причому близько половини спалених - солом'яні опудала, якими заміняли померлих під час допитів людей або зникли з поля зору інквізитора. Томас вірив, що очищає людство, але до кінця життя почав страждати від безсоння і параної.

  На початку XX століття інквізиція перейменована в "Священну конгрегацію доктрини віри". Робота організації перебудована відповідно до законів, які діють в кожній конкретній країні. Конгрегація існує тільки в католицьких країнах. З часу заснування церковного органу і до цього дня на значимі посади вибирають тільки ченців-домініканців.

  Інквізитори захищали потенційно невинних людей від самосуду - виправдувальних вироків близько половини, а натовп односельчан з вилами не стала б слухати обумовленого "пособника Сатани", не стала б вимагати пред'явити докази, як це робили мисливці за відьмами.

  Не всі вироки смертні - результат залежав від тяжкості злочину. Покаранням могло бути зобов'язання піти в монастир замолювати гріхи, примусові роботи на благо церкви, читання молитви кілька сотень разів поспіль і ін. Нехристиян зобов'язували прийняти хрещення, в разі відмови їх чекали більш важкі покарання.

  Приводом для доносу в інквізицію часто служила звичайна заздрість, і мисливці на відьом намагалися уникнути смерті невинну людину на багатті. Правда, це не означало, що не знайдуть причини для призначення "м'якого" покарання і не будуть застосовувати тортури.

  Чому відьом спалювали на багатті

  Чому чаклунів спалювали на багатті, а не стратили іншими способами? Звинувачених у відьомстві стратили через повішення або відсікання голови, але такі способи застосовувалися ближче до закінчення періоду війни на відьом. Причин, чому вибиралося спалення як спосіб страти, кілька.

  Перша причина - видовищність. Жителі середньовічних міст Європи збиралися на майданах, щоб подивитися на страту. Одночасно міра служила і способом морального тиску на інших чаклунів, залякування громадян і зміцнення авторитету церкви і інквізиції.

  Спалювання на багатті вважалося безкровним методом умертвіння, тобто "християнським". Це можна сказати і про повішення, але шибениця не виглядала так видовищно, як відьма на багатті в центрі міста. Люди вірили, що вогонь очистить душу жінки, яка уклала угоду з Нечистим, і дух зможе потрапити в Царство Небесне.

  Відьмам приписували особливі здібності, іноді ототожнювали з вампірами (в Сербії). У минулому вірили, що вбита іншим способом відьма може повстати з могили і продовжити шкодити чорним чаклунством, пити кров живих і красти дітей.

  Велика частина звинувачень в ведьмовстве не сильно відрізнялася від поведінки людей і зараз - донос як спосіб розправи практикується і сьогодні в деяких країнах. Масштаби звірств інквізиції перебільшуються для залучення уваги до новинок в світі книг, відеоігор і кінофільмів.

  Попередня стаття
  Навіщо пускати пил в очі?