Головна » мистецтво » Жанна Самари і її портрети

  Жанна Самари і її портрети

  Ми пам'ятаємо знаменитий "Портрет актриси Жанни Самарі" пензля Ренуара, але при цьому мало що знаємо про його героїні. Хто була ця жінка і чому відомий художник вибрав її в моделі для своєї картини? Чим же вона його привернула?

  Жанна Самари родом з театральної родини, вона продовжила акторську династію. Грала в "Комеді Франсез". Її амплуа - хитрі служниці і веселі субретки в п'єсах Мольєра, які не залишали байдужим глядача.

  Вперше Огюст Ренуар побачив Жанну в салоні мадам Шарпантьє, і вона відразу справила на нього сильне враження. Художнику захотілося написати її портрет, тим більше, дівчина сподобалася йому не тільки зовні - вона ще виявилася цікавим співрозмовником, і це було подвійно приємно.

  Жанна із задоволенням прийняла запрошення. Адже вдала картина приверне до неї більше уваги, розсудила вона, а для актриси це дуже до речі.

  Незабаром Ренуар написав перший етюд. На ньому актриса зображена в бордовому платті з яскраво-червоним великим бантом, з яким гармоніювала руда копиця волосся. Портрет був хороший, але самому художнику в ньому щось не сподобалося - може бути, простота, природність. Дівчині не вистачало загадковості. Таку побачиш в натовпі і пройдеш повз, погляду нема за що зачепитися. І Ренуар вирішив створити другий портрет, який і став згодом знаменитим.

  Коли картина була готова, автор взяв участь у виставці імпресіоністів, і реакція була неоднозначною. Одним глядачам портрет сподобався, а інші, які бачили Жанну на сцені, обурювалися.

  Дійсно, художник сильно прикрасив свою модель. Жанна - звичайна дівчина з народу, схильна до повноти, вона не володіла витонченістю аристократки. Але на сцені артистка перетворювалася, ніби за помахом чарівної палички. Вона ставала така приваблива, що недоліків вже не помічали, і її посмішка зачаровувала безліч чоловіків. Від неї виходив той внутрішній світ, який підкоряв всіх навколо. Він надихнув і Ренуара. Художник теж побачив в дівчині щось більше, ніж зовнішня краса, і захотів передати це на своєму полотні.

  І все-таки Жанні хотілося постати перед глядачами в більш елегантному образі. На її прохання живописець створює ще одну картину, де артистка зображена в повний зріст і в витонченому бальному вбранні. Але при всій пишноті, полотно не виконало своє головне завдання: Жанна мріяла стати великою актрисою, розірвати ланцюга з нескінченних ролей служниць і субреток, і сподівалася, що завдяки портрету так і буде. Але вийшло інакше ... В її кар'єрі не відбулося ніяких змін.

  Всього Ренуар написав п'ять портретів Жанни Самарі. Не всі з них так популярні, як другий, але кожен хороший по-своєму.

  Жанна зверталася і до інших художників, щоб вони допомогли виконати її мрію. Вона захоплювалася Сарою Бернар і мріяла досягти такої ж слави, тому замовила портрет Луїзі Аббема, яка писала Сару Бернар. Але бажаного ефекту знову не відбулося, хоча картина була прекрасна.

  І все-таки Жанна стала відомою, але сталося це не через її акторського таланту, а завдяки легендарному портрету кисті Ренуара.

  Жанна Самари прожила коротке життя - в 33 роки вона померла від тифу. Її чоловік берег той портрет як найбільший скарб до кінця своїх днів, а потім його придбав Іван Морозов, нащадок знаменитого мецената Сави Морозова. Він привіз картину в Росію, і так ми дізналися про Жанну Самарі.

  Сподобалася стаття? Зробіть репост, щоб поділитися нею з друзями!