Головна » Історія » Забуті герої. Чорнобильські дайвери.

  Забуті герої. Чорнобильські дайвери.


  Чорнобильська аварія є одним з найбільш жахливих прикладів того, яку небезпеку може становити собою ядерна енергетика, якщо її не тримати під постійним контролем. Однак сама аварія могла б обернутися чимось набагато більш жахливим, якби не дії трьох осіб.

  Напевно, всі чули, що після аварії на АЕС в Чорнобилі важку радіоактивну воду з-під реактора відкачали пожежні, і про цей героїчний вчинок стало відомо найширшим верствам громадськості. Але мало хто знає, що перш, ніж воду відкачати, її потрібно було злити з міцного бетонного боксу, в якому вона перебувала. А як це зробити? Адже випускні люки перебували під товстим шаром радіоактивної води. Була і ще одна небезпека.

  Після аварії, коли був збитий вогонь, реактор розжарився. Він виявився як би в підвішеному стані, маючи під собою так званий басейн-барбатер, який в результаті руйнувань трубопроводів охолоджувальної системи наповнився водою. Щоб обмежити вплив радіації зверху, як вже відомо, реактор запломбували гігантської пробкою з піску, свинцю, доломіту, бору та інших матеріалів. А це - додаткове навантаження. Чи витримає її розпечений реактор? Якщо немає, то вся махина впаде в воду. А тоді? Ніхто і ніколи в світі не давав на таке питання відповідь, що може статися. А тут його дати потрібно було негайно.

  Знадобилося терміново дізнатися про кількість води в басейні, встановити її радіоактивність, вирішити, як відвести її з-під реактора. У найкоротші терміни ці питання були вирішені. Сотні пожежних машин брали участь в цій операції, відводячи воду в спеціальне безпечне місце. Але заспокоєність не наступила - вода в басейні залишалася. Випустити її звідти можна було тільки одним шляхом - відкрити дві засувки, які були під шаром радіоактивної води.

  Якщо до цього додати, що в басейні-барбатера, схожому на величезну ванну після аварії, була непроглядна темрява, якщо підходи, що ведуть до нього, вузькі і також темні, а навколо високий рівень радіації, то стане зрозуміло, на що повинні були йти люди , які мали виконати цю роботу.

  Вони зголосилися самі - начальник зміни Чорнобильської станції Борис Баранов, старший інженер управління блоком турбінного цеху номер два Валерій Беспалов і старший інженер-механік реакторного цеху номер два Олексій Ананенко.
  Ролі розподілилися так: Олексій Ананенко знає місця засувок і візьме на себе одну, другу покаже Валерію Беспалову. Борис Баранов допомагатиме їм світлом.

  Операція почалася. Усіх трьох одягнули в гідрокостюми. Працювати довелося в респіраторах.

  Наводимо розповідь Олексія Ананенко:

  - Обміркували заздалегідь все, щоб не баритися на місці і вкластися в мінімальний час. Взяли дозиметри, ліхтарі. Нам повідомили про радіаційну обстановку як над водою, так і в воді. Пішли по коридору до басейну-барбатера. Темрява непроглядна. Йшли в променях ліхтарів. В коридорі теж була вода. Де дозволяло простір, рухалися перебіжками. Іноді пропадало світло, діяли на дотик. І ось диво - під руками заслінка. Спробував повернути - піддається. Від радості аж серце тьохнуло. А сказати-то нічого не можна - в респіраторі. Показав Валерію іншу. І у нього піддалася засувка. Через кілька хвилин почувся характерний шум або плескіт - вода пішла.

  Повернувшись, Олексій Ананенко дав інтерв'ю радянським ЗМІ. Не було і найменших ознак того, що ця людина отримав смертельну дозу радіаційного отруєння. Але нікому з сміливців не вдалося уникнути своєї долі.

  У багатьох джерелах зазначено, що Олексій і Валерій померли через десять днів в одній з московських лікарень. Борис прожив трохи довше. Усіх трьох ховали в щільно запаяних цинкових трунах. Однак в газеті "Труд" в 1986 році писали інше.

  Кілька місяців по тому було встановлено, що розплавлена ​​лава дійсно могла підпалити реактор. Так що ці троє, майже напевно, врятували життя сотням тисяч людей по всій Європі. Але про їх жертві практично ніхто не знає ...