Головна » простір » Забуті деталі російської військової форми

  Забуті деталі російської військової форми

  Сучасна військова форма здається зручною не всякому призовнику. Але чого тільки не доводилося носити солдатам старих часів. Деякі з цих деталей просто вражають уяву! Втім, пройде якихось 50-100 років, і правнуки будуть з подивом дивитися на автомати Калашникова, які в 2017 році ще не були цифровими !, і багатошарову зимову форму без датчиків замерзання. 

  • тегіляй

   Так називався економваріант військових обладунків, популярний за часів Івана Грозного у росіян і татар, - щільно простеганний каптан, який вдягають поверх одягу. Між шарами тканини вкладали бавовна, клоччя, іноді обривки матеріалу від панцира або кольчуги. Рукава доходили тільки до ліктів, щоб руки зберігали свободу. Тегіляй майже так само добре, як панцир, захищав корпус від рубають ударів і особливо від стріл - але, звичайно, не від прямого удару списом. Цей "ватник" має азіатське походження, а в Росії вперше згадується в XV столітті при описі озброєння ополченців.

  • берендейкамі

   Це ремінна перев'язь, яка носилася через ліве плече. Використовували її по всій Європі в піхотних військах, озброєних вогнепальною зброєю. Все, що підвішують до берендейкамі, було необхідно для заряджання рушниці. У Росії берендейкамі користувалися пищальники, а пізніше - стрільці. До кінця XVII століття були винайдені паперові патрони з готовим зарядом, і берендейкамі вийшла з ужитку.

  • горжет

   Велика металева нашийні бляха з'явилася в офіцерській формі за Петра I. За своїм походженням горжет - частина обладунків, комір для захисту шиї і горла, і позначав він "благородний", лицарський статус носія. Нагрудний знак робився з срібними або золотими елементами, мав різні зображення, позначаючи звання і полк, в якому служить офіцер.

   У 1858 році знаки відмінності остаточно перейшли на погони і еполети. Горжет був скасований. З 1884 року він покладався обер-офіцерам окремих гвардійських полків для носіння при парадній формі, іноді як знак відмінності.

  • офіцерський шарф

   Шовковий шарф з китицями за Петра I став першою відмінністю офіцерської форми від солдатської. З 1700 до 1732 року він був червоно-синьо-білим, носили його через плече і зав'язували вузлом на поясі. Пізніше шарф перемістився на пояс, що було значно зручніше, і часто носився не зверху, а під мундиром на камзолі. Забарвлення теж змінювалася. При Павлові I шарф у всіх офіцерів і генералів став сріблястим з трьома вузькими чорно-помаранчевими смугами.

   Пізніше, в XIX столітті, шарф залишався частиною військової форми, періодично видозмінюючись слідом за модою, його називали і поясом, і поясом. Зараз його риси можна знайти в офіцерському парадному поясі Збройних Сил РФ.

  • Перука з косою

   У петровські часи "накладне волосся" покладалися тільки офіцерам до парадній формі. Пізніше перуки з'явилися і на солдатських головах. Петро III, захоплювався прусським королем Фрідріхом Великим, повністю відтворив у російської армії обмундирування прусських солдатів: вузький крій відповідав тодішнім вимогам стійки і марширування, на ногах були панчохи і штиблети з гетрами. Волосся зачісувалися в одну косу з буклі з боків і пудрилися (солдати використовували просто борошно). При Катерині II багато незручності форми були скасовані, але її син Павло I повернув батьківські порядки. Тільки до початку XIX століття пудрені перуки в армії остаточно пішли в минуле.

  • Ментик, ківер, доломан

   Барвиста форма гусар була запозичена з польського та угорського національного костюма. Доломані називалася куртка зі стоячим коміром, розшита шнурами. Зверху накидали так само прикрашений ментик, взимку надягає в рукава, у офіцерів комір його обшивався хутром. У погану погоду надягав ще й суконний плащ. За головний убір був високий ківер. Джгути і галун не тільки прикрашали форму - по ним розрізнялися чини офіцерів. На ногах носили вузькі чакчіри, тобто рейтузи, з кантами і шнурами і низькі півчобітки. Ташка - плоска сумка-кишеню - надягала через праве плече і висіла у коліна.

   Якщо не брати до уваги змін, на деякий час внесених у військову форму Олександром III, гусарська форма зберігала свій загальний вигляд до 1917 року.

  • будьонівка

   Модель головного убору для Червоної Армії була затверджена Реввоенсоветом на початку 1919 року. Потрібно було створити щось нове, щоб легко відрізняти червоноармійців від білих. Художники надихалися виглядом давньоруських богатирів. Загострений зимовий шолом, напотиличника якого міг закривати шию, шився з сукна захисного, а пізніше сірого кольору. Спереду прикріплювалася суконна зірка (свого кольору у кожного роду військ), на неї - зірочка-кокарда РККА. Звичайно, навершя будьонівки жартівники називали і "громовідводом", і "виходом для пара".

   Будьонівку носили в Червоній Армії довго, проте в 1940 році вона не виправдала себе в умовах "зимової війни" з Фінляндією: погано захищала від холоду і приводила до демаскування в польових умовах. Замість неї ввели шапку-вушанку, але і на початку Великої Вітчизняної війни червоноармійці іноді ще отримували будьонівки зі складів.