Головна » Історія » Змієві вали

  Змієві вали

  Крім фортець, для захисту від кочових воїнів будувалися суцільні вали великої довжини. Їх досі можна побачити по всій Україні. Збережених ділянок цих валів доходять до 800 кілометрів, хоча можливо, що їх початкова довжина перевищувала 1000 кілометрів. Через їх величезної довжини вала були названі "Зміїв". З плином часу деталі того, ким і коли зводилися вали, губилися, і наступні покоління вірили, що така робота не під силу людям. Так виросла легенда про жахливу змії (або драконі), прирученою епічними ковалями Козма і Дем'яном, які запрягли її і змусили орати землю.

  Вали згадуються в російських літописах з кінця Xl століття до Xlll століття. Їх іноді називають половецькими валами, що вказує на їх використання в якості захисту від набігів половців, головного ворога Київської Русі того часу.

  Змієві вали утворювали безперервну лінію оборони, але були частиною складної мережі. У найбільш вразливих місцях могло бути до семи окремих валів, і вони піднімалися як уздовж річок (Дніпро, Рось, Стугна, Сула), так і між ними. Природні перешкоди, такі як пологі береги річок, ліси, болота і т. Д., Були максимально використані в будівництві.

  Змієві вали представляли собою вал і рів перед ним, на стороні степу. Іноді по обидва боки пролягала канава. Зазвичай вали були заввишки 2.5 метра і товщиною близько 10 метрів. Це, однак, середні параметри. Деякі частини досягали 6 м, а товщина - 25 м. Вали створювалися з землі, викопаної з котловану, і іноді зміцнювалися глиною. Деякі ділянки показують, що вал був побудований з піску до 2 метрів заввишки і 6 метрів завтовшки, потім покривався шаром глини товщиною 1,5 м. Після того, як глина висохла, земля використовувалася, щоб підняти вал на потрібну висоту.

  У період міжусобиць, багато князівств, змушені захищати свої землі не тільки від кочових народів, але і від сусідніх князівств, стали зводити нові вали по межах своїх земель. Зміна політичної ситуації - феодальна роз'єднаність з подальшим монгольською навалою - в кінцевому рахунку означало, що Змієві вали поступово канули в лету.

  Сподобалася стаття? Зробіть репост, щоб поділитися нею з друзями!