Головна » простір » За що стратили в СРСР

  За що стратили в СРСР

  Молоде радянська держава билося за своє життя зубами і кігтями, без жалю кидаючи своїх же громадян в палаюче жерло Червоного терору. В СРСР довгий час було страчено без суду і слідства, але в кінці-кінців був складений список злочинів, за які ворогові народу однозначно "мазали лоб зеленкою". На жаль, список цей дуже довгий. 

  • червоний терор

   Відразу після перемоги Жовтневої революції не могло бути й мови про збереження смертної кари. Її скасували, правда ненадовго. Потім більшовики прийняли постанову "Про червоний терор". Сам Дзержинський, один з головних ініціаторів терору, визначав його як "залякування, арешти і знищення ворогів революції за принципом їх класової приналежності". За фактом же розстріляти могли кого завгодно і за що завгодно, просто щоб іншим неповадно було.

  • Закон і порядок

   У прийнятому в 1922 році КК РСФС вперше з'явився виразний перелік злочинів, за які виносилася вища міра. Масові заворушення, контрреволюційна діяльність, ухилення від військової повинності - це було більш-менш зрозуміло. Але з таким же успіхом можна було отримати кулю за безгосподарність (самі розумієте, наскільки розпливчасто це визначення) або за розкрадання державної власності.

  • добрий Сталін

   З 1935 року в тому ж КК РСФС з'явилася постанова "Про заходи боротьби зі злочинністю серед неповнолітніх". Тепер розстрілювати можна було з 12 років. Наставав час так званого "великого терору": в 1937 і 1938 роках суди і "Трійки" винесли 681 692 смертних вироки.

  • Народ просить продовжувати

   Указ "Про скасування смертної кари" був прийнятий в 1947 році. Нечувана подія для країни, громадян якої ось уже кілька десятків років топлять в крові власні правителі. Закон проіснував всього три роки: в січні 1950 "на численні прохання трудящих" смертна кара знову повернулася в КК. Правда, тепер вона застосовувалася тільки проти шпигунів і вбивць, які вчинили злочин з обтяжуючими обставинами.

  • новий кодекс

   Прийнятий в 1960 році кримінальний кодекс використовувався до самого розпаду СРСР і був змінений тільки в 1996 році. Смертна кара залишилася на своєму місці: під статтю потрапляли шпигуни, вбивці, бандити, фальшивомонетники та інші покидьки суспільства. Крім того, до стінки могли поставити і за ухилення від військової служби.

  • хабарі

   Радянська держава Дуже не любило тих, хто стоячи біля керма пробував нажитися на його громадян. Розкрадання державного майна все так же каралося вищою мірою. Могли "намазати лоб зеленкою" і хабарнику - посадові особи на високих постах однозначно потрапляли під розстрільні статті.

  • Що зараз

   Історія смертної кари не закінчилася з розвалом СРСР. Тільки 19 листопада 2009 року Конституційний суд Росії ухвалив рішення, згідно з яким жоден суд не може винести смертний вирок. Зняти мораторій на найвищу міру покарання тепер можна лише змінивши саму Конституцію на що, звичайно ж, влада не піде ніколи.