Головна » простір » Загадки Сфінкса, які розбурхують всіх археологів

  Загадки Сфінкса, які розбурхують всіх археологів

  Єгипетський Сфінкс, або Великий Сфінкс Гізи, залишається однією з найбільш хвилюючих загадок історії. Археологи впевнені, що звели його люди, але хто і коли не можуть чітко відповісти досі. Деякі вважають, ніби Сфінкс став монументом невідомого вищого божества. Інші вважають статую лише черговим безглуздим монументом древніх фараонів. Треті впевнені, що справа не обійшлася без втручання інопланетян - як, мовляв, інакше пояснити цю монументальну споруду? А й справді, загадок у Сфінкса повно! 

  • Явище з безодні

   Дивно, але археологи досі не можуть точно сказати, хто саме наказав звести Сфінкса. Вважається, що пам'ятник був побудований під час правління Хафра, тобто четвертої династії Старого Королівства ще в 2500 році до нашої ери, однак деякі ознаки дозволяють припустити, що монумент старше і цього віку.

  • незавершений шедевр

   Але хто б не почав цю споруду, закінчити задум він не встиг. Американський археолог, Марк Леннер, виявив неподалік приховану печеру, де зберігалися великі камені і будівельні інструменти. Судячи з усього, сфінкс повинен був стати лише центральною фігурою величезного скульптурного полотна.

  • Професіонали за роботою

   І раби зовсім не будували сфінкса, як вважає багато хто. Згідно з останніми дослідженнями, будівельники жили в достатку і розкоші, могли дозволити собі досить дороге в той час м'ясо і навіть мали власні борделі.

  • добрий брат

   Не варто плутати грецького і єгипетського сфінксів. У грецькій міфології Сфінкс змушував мандрівників вирішувати загадку і вбивав тих, хто не зміг впоратися. А єгипетський Сфінкс створення набагато більш добродушне, що дарує силу і сміливість своїм вірним шанувальникам.

  • імплантована борода

   Сфінкс колись мав бороду, це факт. Так що там, осколок її і зараз зберігається в Британському музеї. Однак, деякі експерти вважають, що борода була оригінальною частиною пам'ятника і з'явилася пізніше. Швидше за все, її наказав додати до статуї Тутмос IV під час реконструкції.

  • Це не сфінкс

   І нарешті, технічно єгипетський сфінкс взагалі не сфінкс. Сфінкс - це крилатий монстр Фів, що має жіночу голову і тіло лева. У єгипетського же сфінкса немає ні крил, ні жіночої голови - він абсолютно однозначно чоловічої статі. Хто ж це? А ось незрозуміло.

  • астрономічний сфінкс

   Американський археолог Марк Леннер вважає, що єгипетський сфінкс і піраміди Гізи були побудовані шанувальниками солярного культу, які намагалися таким чином отримати енергію. Сучасні астрономи на такі заяви тільки крутять біля скроні пальцем, але при цьому не можуть чітко відповісти, яким чином древні єгиптяни зуміли розташувати сфінкса в впорядковану систему з пірамідами Гізи, долиною Нілу, сузір'ями Лева і Оріона. Та й як єгиптянам вдалося вирівняти монумент рівно по центру Чумацького шляху теж не зовсім ясно.

  • розфарбована кішка

   Зараз повірити в це складно, але спочатку сфінкс був різнобарвним. Поблизу ще помітні крихітні краплі фарби червоного кольору на обличчі, а на тілі розлучення синього і жовтого. Експерти припускають, що оригінальний образ був продуманий якраз таки в яскравих тонах.

  • Сфінкс і його зниклий ніс

   Поширена інформація про те, що ніс сфінкса підірвав Наполеон, не більше ніж легенда. Судячи з історичними документами, відповідальність за псування великої статуї несе благочестивий суфійської мусульманин Мухаммад Саіме аль-Дах: таким чином він намагався зменшити релігійне значення сфінкса.

  • Сфінксопоклоннікі

   За легендою, фараон Тутмос заснув у лап сфінкса і пережив релігійне одкровення. З цього моменту статуя стала предметом культу, який живий і сьогодні. Звичайно, шанувальників монумента не так вже й багато, але вони є.

  • Найбільший скельний монумент

   Дивно, як стародавні єгиптяни примудрилися звести цей унікальний монумент. Масивна, висока фігура Сфінкса офіційно є найбільшою статуєю світу.

  • різні імена

   За свою довгу історію пам'ятник змінив масу імен. Приблизно в 1400 році до нашої ери статую називали «Монументом великого Хепри». Потім з'явилося прізвисько «Горем-Акхет», а самі єгиптяни називають його «balhib» або «bilhaw».

  • Бій з пустелею

   З моменту спорудження Сфінкс занурювався в піски. Пустеля намагалася поглинути велику статую і людям довелося докласти чимало зусиль, щоб відвоювати їй місце під сонцем.