Головна » простір » Зимове купання як з'явилися моржі

  Зимове купання як з'явилися моржі

  Історично склалося, що в нашій країні традиції зимового купання вже невідривно пов'язані з культурою - кожного січня найвідважніші прагнуть до найближчої ополонці з метою вклонитися священного для них свята Хрещення. Але для деяких ополонку навіть поза днів Хрещення є об'єктом здорового інтересу. Ми розібралися докладніше, звідки насправді взялась традиція купатися взимку і що потрібно робити, щоб крижана вода пішла на користь. 

  • Що це таке

   Зимове плавання, або, як це називають в Польщі, моржування, не має ніяких релігійних витоків. Ентузіасти займаються ним як у відкритих незамерзающих водоймах, так і в спеціально виконану ополонці. Любителі подібного, досить екстремальної розваги є практично в кожній країні світу. Самі спортсмени називають себе по-різному: у нас це "моржі", в Фінляндії "видри" і "тюлені", а в США - "білі ведмеді".

  • стародавні скіфи

   Слов'яни любили купатися в ополонці ще в далекі часи. У племен древніх скіфів існувала практика занурювати дітей в холодну воду - не заради сакрального ритуалу, але заради привчання до недоброї і небезпечної природі. Корисну традицію, як водиться, закріпили релігійним сюжетом, який згодом перейшов з язичницьких на православні рейки. Нинішнє купання в ополонці на Святки - ні що інше, як перетворена під нові вимоги стара слов'янська традиція.

  • робимо ополонку

   Найпростіший насос допоможе зробити вам незамерзаючу ополонку. Справа в тому, що вода в придонному шарі має температуру в +4 градуси за Цельсієм і її ротація буде заважати утворенню крижаної корости. Оптимальні розміри ополонці - 1х2 метра, або 4х25 - останні зазвичай готуються для громадського купання на хрещення. Обов'язково необхідно передбачити сходи, щоб не було проблем з виходом з крижаної води. В крайньому випадку підійде і пологий берег.

  • Основні правила

   Ні в якому разі не можна лізти воду без попередньої підготовки. Розімніть і розігрійте м'язи, зробіть кілька простих вправ. Якщо ви збираєтеся пірнути в ополонку відразу після лазні - охолодіть тіло, хоча б протягом трьох-чотирьох секунд. Забудьте про п'яного купанні або про те, що можна залізти в крижану воду хворим і вилізти здоровим. Це вам не казка.

  • Що відбувається з організмом

   Відверто кажучи, на рівні науки позитивний вплив зимового купання на здоров'я так і не встановлено. Різке охолодження організму створює досить неприємну навантаження на серце, яка посилюється стисненням дихальних шляхів. Кров'яний тиск підскакує, частішає пульс. З цього можна зробити простий висновок, що сердечникам в крижаній воді робити нічого. З іншого боку, систематичні зимові запливи дуже добре гартують все тіло. Імунітет підвищується, зміцнюється та ж система кровообігу.