Головна » війна » Зимові холоди і результат військових кампаній

  Зимові холоди і результат військових кампаній

  Мужність, сила духу і військова вправність російського солдата - запорука всіх важливих перемог російської держави. Однак на допомогу вітчизняному війську часто приходили природні кліматичні умови. Такі, як наприклад, холоди і морози.

  Війна зі Швецією

  Північна війна тривала більше 20 років, охопивши декілька регіонів і розділившись на декілька фаз. Театр військових дій включав багаторазові зіткнення російських військ зі шведськими. У 1708 році армія під командуванням Карла XII, що перевищувала 60 тисяч чоловік (за іншими джерелами - 45 тисяч), напала на Росію і переслідувала армію Петра I по території Русі чимало часу (виснажливої ​​обороною називав такі дії Петро I). Російський государ вже хотів запропонувати перемир'я і пожертвувати навіть частиною земель, не припускаючи, що йому на допомогу прийдуть суворі холоди.

  Історики запевняють, що зима 1708-1709 року була найлютішою за останні п'ятсот років. У цей період загинуло безліч тварин, птахів і людей. Позначилися морози і на військо шведське: від нього залишилася тільки половина бійців. Петро I, усвідомивши, перевага в своїй силі і кількості солдатів, скористався моментом. Перехопивши ініціативу, російська армія завдала удар першою і виграла Полтавську битву. Хоробро билися шведи були змушені здатися і оголосити про поразку.

  Війна з Наполеоном

  Про те, як падали замертво французькі солдати в "російській поході", існують безліч оповідань. Прийшовши в Москву, наполеонівська армія зіткнулася не тільки з спорожнілих випаленим містом і відсутністю продовольства, а й відчула на собі найсильніші морози. У той рік - 1812 й - настали вони рано: в жовтні.

  Повною мірою усвідомлюючи своє становище, армія французів почала відступ - повернення до Франції. Їй в спину дихали крім російських солдатів ще й російські морози. Іноземні солдати голодували, отримували обмороження, провалювалися під ще не зміцнілий лід на річках, одним словом, гинули по дорозі додому. Треба сказати, що російським воїнам теж довелося нелегко. Але вони були у себе на батьківщині, де відчували підтримку всього народу. В результаті армія Олександра I успішно впоралася з місією переслідувачів і справжніх переможців.

  Війна з гітлерівською Німеччиною

  До допомоги морозів під час Великої Вітчизняної війни російська і німецька пропаганда ставилася по-різному. З боку Німеччини морози визнавалися чи не головною причиною їхньої поразки, з боку СРСР про холодах 1941-1943 років довгий час намагалися взагалі не згадувати. Істина, як водиться, розташовується десь посередині.

  Битви під Москвою і в Сталінграді, що закінчилися перемогою радянських військ, проходили в зимовий час. 7 листопада 1941 року, наприклад, стовпчик термометра опустився нижче -30˚. Таким чином, ми бачимо, що зимові холоди прийшли рано і були досить суворими. На такий розклад справ німці, явно, не розраховували.

  Сподобалася стаття? Зробіть репост, щоб поділитися нею з друзями!