Головна » війна » Зустріч червоноармійців і британських піхотинців

    Зустріч червоноармійців і британських піхотинців


    Іранська операція - спільна англо-радянська операція Другої світової війни по окупації Ірану під кодовою назвою "Операція Згода" проводилася з 25 серпня 1941 року по 17 вересня 1941 року. Її метою був захист іранських нафтових родовищ від можливого захоплення їх військами Німеччини та їх союзниками, а також захист транспортного коридору (південний коридор), за яким союзниками здійснювалися поставки по ленд-лізу для Радянського Союзу.

    Шах Ірану Реза Пехлеві відмовив Великобританії і Радянському Союзу в їх прохання розмістити свої війська в Ірані. Мотивуючи свою участь в даній військовій операції проти Ірану, радянський уряд посилався на пункти 5 і 6 чинного на той момент Договору між Радянською Росією і Іраном від 1921 року, якими передбачалося, що, в разі виникнення загрози своїм південних рубежів Радянський Союз має право ввести війська на територію Ірану.

    В ході операції збройні сили союзників вторглися в Іран, скинули шаха Резу Пехлеві і встановили контроль над залізницями і нафтовими родовищами Ірану. При цьому війська Великобританії окупували південний Іран, а війська СРСР окупували північ країни.