Головна » Страшна різдвяна традиція вікторіанської Англії » Страшна різдвяна традиція вікторіанської Англії

  Страшна різдвяна традиція вікторіанської Англії

  По суті, сучасне західне Різдво придумали вікторіанці. Багато з тих традицій живі донині: наприклад, прикрашання ялинки (хоча кажуть, що воно було ще до вікторіанської епохи), спів різдвяних гімнів і старий добрий Санта-Клаус.

  Але звичай затишно влаштовуватися біля каміна і розповідати історії про привидів вийшов з моди, хоча він наділяє набагато більшим сенсом весь сюжет з привидами в романі Ч. Діккенса "Різдвяна пісня".

  Але що ж такого страшного англійці знаходили в Різдво? Адже моторошні історії більше підходять для Хеллоуїна, чи не так? Виявляється, не зовсім.

  Просто подумайте про атмосфері, яка панувала в зимовій Англії: сонце, що іде з неба вже о четвертій годині дня, довгі тіні від мерехтливих свічок і вітер, свистячий крізь крокви. Досить-таки лякає.

  Крім того, на Заході Різдво відзначається 25 грудня не тому, що так написано в Біблії. Це пішло від язичницького святкування зимового сонцестояння - найкоротшого дня в році.

  Сонцестояння вважалося найстрашнішим днем ​​року через те, що воно асоціювалося з "смертю" cвета. Перешкода між світами живих і мертвих в цей день нібито зникала. Так і народилася ця традиція.

  Звичайно, викторианцев і без цього чимало цікавила смерть. А ще вони були справжніми романтиками. Що може бути розвиненіші, ніж віра в загробне життя? Або легенда про юну дівчину, яка повернулася з того світу, щоб знайти свою втрачену любов? Або розсерджений джентльмен, який переміг саму смерть, щоб зробити відплата? Вікторіанці насолоджувалися розповідями про привидів: вони давали їм надію на те, що їх дух зможе жити навіть тоді, коли тіло помре.

  "Примарна" традиція помітна в багатьох вікторіанських романах. "Різдвяна пісня" - лише один з них. У книзі Сьюзан Хілл "Жінка в чорному" фігурує страшна історія, яку головний герой розповідає своїм друзям в переддень Різдва.

  "Поворот гвинта" Генрі Джеймса також починається подібним чином, а М. Р. Джеймс написав збірку "Страшні розповіді про антиквара", які традиційно читали в переддень свята. Уже в наш час Тім Бертон об'єднав християнське свято і нежить у своєму мультфільмі "Кошмар перед Різдвом".

  Невідомо, коли ця традиція канула в Лету, але чому б її не відродити? Звичайно, в Росії святкують Різдво в інший день, але яка різниця?

  Можна це зробити класичним способом: розповідати історії про привидів біля каміна (або обігрівача, якщо ви живете не в вікторіанському особняку), або подивитися один з безлічі фільмів жахів на різдвяну тему. Ніби людина, вторгся в ваш будинок через димар - це недостатньо моторошно (хоч він і Санта-Клаус).

  А ви б хотіли зробити подібну розвагу вашою сімейною традицією?

  Розкажіть про це друзям - поедлітесь статтею в вашої улюбленої соцмережі!