Головна » Інвентар » Вся правда про козачої шашки

  Вся правда про козачої шашки

  З черкеського шашка ( "Сашхен") перекладається просто як кинджал. По суті, це і є ніж: слабо вигнутий клинок заточений з одного боку майже до самого кінця, де заточка стає двосічна. Типові черкеські шашки були легкі і досить короткі, а ось в Росії козаків і іррегулярне кавалерію озброювали довшим варіантом - козаки взагалі тягали з собою клинки по метру в довжину. То яка ж вона насправді, класична козача шашка?


  • недороге зброю

   Перші шашки з'явилися ще в XII столітті. Це було порівняно недороге зброю, яке використовували в якості допоміжного - воїн хапався за шаблю, коли свою справу вже зробила шабля або рушницю. З розвитком вогнепальної зброї шабля почала свої позиції втрачати, адже в минувшину проникали і металеві обладунки. Шашка, навпаки, стала більш масивною, зігнутої на кінці.

  • Дай подивитись

   Терські і кубанські козаки запозичили шашку у черкесів. Аж надто їм сподобалося легке, зручне в обігу зброю, яким при належній вправності можна було розвалити вражину на дві рівні частини, не злазити з коня. До XIX століття шашка перестала бути типово кавказьким зброєю, її прийняли на озброєння в Російській армії і зробили статутним типом зброї для всієї кавалерії.

  • Червона кавалерія

   На початку століття XX шашка було втратила свої позиції, залишившись швидше парадним зброєю улан і гусар. Однак за часів Великої вітчизняної війни Червона Армія показала кривавим прикладом, як "застаріла" шашка може повернути хід будь-якої битви. Власне кажучи, і сьогодні шашка асоціюється з кавалерійськими наскоками червоногвардійців і з загонами козаків.

  • Відмінності від шаблі

   На відміну від класичної шаблі, шашка зовсім не має гарди і володіє більш прямим клинком, викривленим лише до бойового кінця. Вістря як такого у шашки можна сказати і немає - та й не використовували її в якості коле зброї. Відрізнявся і баланс: класична шашка мала точку рівноваги в 25-30 сантиметрах від рукояті.

  • наступальну зброю

   Козаки кажуть, що шашка - зброя сміливця. Ця приказка має практичне обґрунтування: шашка використовується в наступальному бою, ні про які прийомах шабельного фехтування (а отже, і про оборонну позицію власника) мови не йде. Шашка призначена для потужних ударів, що рубають і вимагає від бійця серйозної фізичної сили.

  • Другий раз по кришці труни

   Кавалеристи Червоної Армії намагалися використовувати шашку так, щоб вирішити хід сутички одним ударом. Саме тому мистецтво кінного бою вимагало від воїна вмілого поводження з конем. Вольтижировки навколо противника, обманний маневри - і швидкий ривок вперед, який закінчується потужним стинають ударом.

  • кріплення

   Шашки не завжди носили на поясі. Така зброя кріпилося і до поясної, і до плечової портупеї, могло фіксуватися в положенні лезом вгору - рубає удар зверху вниз простіше було зробити саме з такої позиції.

  • смертельна простота

   Масовість застосування шашки забезпечили два фактори: її дешевизна і простота в зверненні. Бійцю не потрібно було витрачати роки на вивчення витончених прийомів фехтування, досить було вивчити три-чотири елементарних і дієвих прийому без жодних надмірностей. Стривай статут кавалерії Червоної Армії взагалі наказує гвардійцям три типи удару: направо, вниз направо і вниз наліво.

  • сучасне застосування

   Звичайно, в сучасному світі шашкою НЕ повоюєш. У 1950-ті роки шашки вже взагалі зняли з озброєння, і довгий час вони випускалися лише в якості нагородної зброї. Але сьогодні в Росії шашки знову робляться масово: козацтво є основним замовником цього простого, але смертельної зброї.