Головна » простір » Вся правда про культ Вуду

  Вся правда про культ Вуду

  Мабуть, жодна магічна система в світі не має за собою такого похмурого шлейфу, як гаїтянський вуду. Знамениті ляльки, одержимість духами і, зрозуміло, зомбі - таким виглядає в очах середньостатистичного європейця культ вуду. Ми вирішили зануритися в таємничий світ цієї гаїтянської синкретичної релігії, щоб з'ясувати, чи відповідають дійсності все чутки і розповіді про неї. 

  • витоки

   Перших рабів з Африки європейські колонізатори завезли на Гаїті ще в 1503 році. Цю дату можна прийняти за точку відліку у становленні вуду як повноцінної релігії. Відірваним від рідної землі і позбавленим волі африканцям доводилося грати за нав'язаними правилами: католицтво насаджувалося серед рабів буквально вогнем і сталлю. Тут впору зламатися, але чорношкірі раби знайшли хитрий спосіб зберегти свої анімістичні вірування, облачивши їх в християнські одягу.

  • трансформація

   Незважаючи на те що раби масово хрестилися, переходячи в лоно католицької церкви, за цим благообразним фасадом продовжували ховатися старі боги і підвалини, будучи, мабуть, єдиною віддушиною виснажених рабів. Йшов час. Католицтво і африканська віра в старих богів сплавлялися в абсолютно нову релігію. Суміш язичницького культу, християнської концепції єдиного бога-батька і самих різних обривків африканської і європейських культур через століття перетворилася в один з найбільш незвичайних релігійних феноменів - культ вуду.

  • У що віримо

   Не мудруючи лукаво, гаїтянці розділили свій пантеон на дві нерівні частини: вище божество (Бондьyo) і всіх інших (лоа). Примітна сама форма вербалізації сакрального імені верховного бога: Бондьyo - всього лише хитромудра трансформація французького bon Dieu - "добрий бог". Бондьyo жодним чином не впливає на життя свого народу - він створив світ і відійшов від справ. Складніше справи йдуть з лоа (від французького loi - закон). Ці африканські божества і духи, що надів на себе маски християнських святих, мають неймовірним могутністю. Вся концепція ритуальної магії культу вуду будується на взаємодії з лоа. Духи незліченні, і кожен з них має своє власне ім'я та призначення. Живуть лоа в своєму особливому світі - Ле Гвінеї.

  • маги

   Контакт між лоа і паствою здійснюють жерці, розділені на спеціальності. Хунгана і мамбо завідують прогнозами, а за чорну магію відповідають бокори. І ті, і інші в своїй практиці використовують безліч ритуальних предметів, найвідомішим з яких є лялька вольт.

  • Лялька вуду

   Лялька покликана символізувати певну людину, і за допомогою особливого ритуалу вольт стає нерозривно пов'язана з об'єктом впливу бокора. Для того щоб ритуал пройшов успішно, лялька, крім іншого, повинна містити кров або волосся жертви.

  • Перетворення в зомбі

   Термін "зомбі" привезли на Гаїті африканські раби ще на початку XVIII століття. Родина слова - напівмістичне королівство чорного континенту Дагомея. Насправді слово "зомбі", як з'ясували дослідники, є спотвореною формою "nzambi", що в перекладі з африканського банту означає "душа мерця" .За допомогою особливої ​​суміші, що містить тетродотоксин, бокор вводив людини в стан глибокої коми і спокійно чекав, поки родина нещасного не будуть поховані тіло. Через день після поховання чаклун приходив на кладовище і викопував свіжоспеченого раба: кисневе голодування, помножене на токсичну дію зілля, призводило до пошкодження головного мозку жертви - області, що відповідають за пам'ять і мову, просто відмирали, і з могили вставало істота, що вміє лише виконувати команди чаклуна.

  • Бенін

   Хоча багато людей по всій Західній Африці досі практикують вуду таємно, в Беніні це офіційна релігія країни. У січні невелике містечко Уїда збирає натовпи народу - тут змішуються багаті і бідні, священики і високопоставлені особи, туристи і місцеві жителі - щоб вшанувати пам'ять 60 мільйонів чоловік, які втратили свою батьківщину і свою свободу під час африканської работоргівлі.