Головна » мистецтво » Загадка картини, що стала торговим брендом Шоколадниці

  Загадка картини, що стала торговим брендом Шоколадниці

  У XVIII столітті особливою популярністю користувалася картина швейцарського художника Жана-Етьєна Ліотара "Шоколадниця". Тиражували зображення не тільки як окрему репродукцію, портрет став логотипом на упаковках шоколаду і какао. До сих пір деякі кав'ярні вибирають портрет "Шоколадниці" в якості торгового бренду.


  Її популярність пов'язують не тільки з ім'ям автора, а й чином, зображеним на полотні. Про життя живописця ходили легенди, не менше інтригуючими були і історії його картин. Найбільш відомим твором Ліотара є вже згадана "Шоколадниця". На однотонному тлі зображена офіціантка, що несе на підносі порцію шоколаду. Чому портрет простої дівчини викликав бурхливе обговорення і чималий ажіотаж?

  Як відомо з достовірних джерел, глядачів привертає сама доля моделі, про яку збереглися досить суперечливі відомості. Хто став прообразом шоколадниці - дівчата з гордою поставою і скромно опущеним поглядом, і кому подає вона шоколад? Існує кілька версій.

  Романтична версія про Попелюшку

  Перша говорить, що на картині зображена Анна Бальтауф - представниця збіднілого дворянського роду, що отримала хороше виховання, але вимушена працювати в віденської кав'ярні через безгрошів'я сім'ї. Одного разу її помітив австрійський князь Дітріхштейн, заглянув якось у 1745 році в столичне кафе, щоб випити гарячого шоколаду або кавового напою, тільки що увійшов в моду. Молода офіціантка вразила князя своєю чарівністю і скромністю. Його серце було охоплено любов'ю з першого погляду. Тоді він вирішив, незважаючи на опір сім'ї, зробити її своєю дружиною. Як весільний подарунок Дітріхштейн підніс нареченій її портрет, замовлений Ліотар. Головною умовою роботи було зобразити дівчину в тому первісному образі, який так вразив аристократа.

  Версія про хижої хижаком

  Друга версія трохи прозаїчніше. В якості моделі виступала ніяка не аристократка, і навіть не дворянка. Прототипом стала Нандл Бальтауф - дівчина з простої сім'ї, члени якої з давніх пір служили панам, а жіноча половина не цуралася надавати особливі послуги багатим чоловікам. Така доля спіткала і Нандл, до цього її готувала мати, переконуючи, що інакше стати щасливою і більш-менш багатою неможливо. Дівчині не можна було відмовити в хитрості та розумі. Вона працювала прислугою в будинку однієї аристократичної сім'ї, де частим гостем був князь.Служанка робила всілякі заходи, вдавалася до різних хитрощів, щоб частіше потрапляти йому на очі і привернути увагу. Мета була досягнута - князь зробив її своєю коханкою. Однак тішитися званням "однією з багатьох" дівчині не хотілося. Наступною вимогою стала відмова від зустрічей з іншими коханками. Аристократ пішов на поступки, і з часом почав представляти Нандл як свою супутницю.

  Незабаром світське суспільство було шоковане звісткою про весілля князя Дітріхштейн і служниці. Ліотар отримав замовлення на портрет обраниці князя. Художник сказав йому, що подібні жінки завжди домагаються бажаного, а коли ви в неї вже на гачку, бігти стає нікуди. Аристократ або не зрозумів, або зробив вигляд, що не розуміє сенсу прозвучали слів, вимовивши лише, що час все розсудить. Як стверджують історики, шлюб виявився щасливим, після смерті все майно князя перейшло до його дружини, перетворивши таким чином простачку в визнану світську левицю.

  "Шоколадниця" до цього дня заворожує всіх, хто відвідує Дрезденську галерею. Її образ став одним з перших використовуватися в маркетингу як торгового бренду. Зображення шоколадниці красувалося на упаковках шоколаду і какао найстаріших виробників цих продуктів США і дівчина, розносить шоколад, продовжує символізувати красу ранкового напою.