Головна » здоров'я » Загадка для медиків сонна хвороба

  Загадка для медиків сонна хвороба

  Після Першої Світової Війни, в 1915 році людство зіткнулося з новою бідою - спалахом захворювання, невідомого медикам тих часів. Спочатку воно було зафіксовано під Верденом, а в 1916 році - в Австрії. Епідемія не обійшла стороною США і Західну Європу. Її несподіваний спад почався в 1927 році.

  За 10 років вивчити хвороба встигли багато фахівців. Медики різних країн намагалися знайти спосіб повного позбавлення від неї. За проведеними підрахунками, трохи більше, ніж за 10 років, число хворих людей досягло мільйона.

  Ті, хто підхопили недугу люди ставали живими статуями: вижили більше ніколи не розмовляли і не рухалися, навіть емоції висловити вони вже не могли.

  Дивну хворобу нарекли "сонної". Було у неї і інша назва - летаргічний енцефаліт. Трохи пізніше з'явився термін "енцефаліт Економо", дане на честь австрійського психолога, який зробив перший опис недуги в 1917 році. Звали його Костянтин фон Економо. Він створив трактат, детально розписавши симптоми і протягом летаргічного енцефаліту.

  симптоматика

  Коли до Паризьким лікарям почали звертатися солдати, які скаржилися на специфічні симптоми, їх стан пов'язували з дією гірчичного газу або іприту, що застосовуються під час бойових дій. Але пізніше виявилося, що озвучена медиками теорія була помилковою.

  Спочатку хворого мучать головні болі, постійне бажання спати, слабкість. Все виглядає як звичайна застуда, тому людина не поспішає до лікаря, втрачаючи дорогоцінний час. Коли з'являвся діагноз, встигало наступити ураження мозку. У деяких пацієнтів відзначається аномальне рух очей, психози, тремор кінцівок.

  Деякі пацієнти впадають в тривалий сон, який може тривати кілька днів або не закінчиться більше ніколи. Проспав тривалий час людина прокидається, але його розум деякий час залишається затуманеним.

  Мета сонної хвороби - людський мозок. Так як вона крокувала по землі одночасно з іспанським грипом, який забрав у п'ятдесят разів більше людських життів, про сонної хвороби відомо мало.

  Лише третина уражених сонної хворобою людей вилікувалася повністю. Вона не щадила нікого, але частіше зачіпала молодих людей, вік яких був в межах 15-35 років.

  Вчений вважав, що людина, у якого з'явилася пухлина гіпоталамуса, приречений на смерть. Коли епідемія пройшла, медики висловили думку, що вона ніколи не повернеться, але в 1993 нею заразилася Б. Хоулс. Процес одужання був довгим і зайняв кілька років.

  Під час додаткових досліджень було встановлено, що хворі на сонну хворобу люди страждають від болю в горлі, що характерно при стрептококової інфекції. Бактерія викликає специфічну реакцію імунітету і вражає мозок.

  Але версія про рідкісну формі стрептокока не знайшла підтвердження. Хто провокує появу і розвиток летаргічного енцефаліту, до сих пір залишається загадкою.

  Вважається, переносить збудника людина. Найбільш чутливими до нього виявляються діти. Вірус ховається в носоглотці, а точніше - її слизу і слині. Він не стійкий, і потрапивши в зовнішнє середовище, швидко гине.

  Дослідження ведуться до цих пір, але сонна хвороба як і раніше залишається черговий медичної загадкою.