Головна » Історія » Загадки єгипетського Сфінкса чим далі копають, тим їх більше

  Загадки єгипетського Сфінкса чим далі копають, тим їх більше


  На думку багатьох досліджень, єгипетський Сфінкс приховує навіть більше загадок ніж Великі піраміди. Ніхто достеменно не знає коли і з якою метою була побудована ця гігантська скульптура ...

  зникаючий Сфінкс.

  Прийнято вважати, що Сфінкс був споруджений під час будівництва піраміди Хефрена. Однак в древніх папірусах, що відносяться до будівництва Великих пірамід про нього немає ніяких згадок. Більш того, ми знаємо, що древні єгиптяни прискіпливо записували всі витрати, пов'язані з будівництвом культових споруд, але господарських документів, що відносяться до спорудження Сфінкса так і не знайдено.

  У V столітті до н. е. піраміди Гізи відвідав Геродот, який в подробицях описав всі деталі їх будівництва. Він записав "все побачене й почуте в Єгипті", але про Сфінкса не обмовився ні словом.

  До Геродота в Єгипті побував Гекатей Мілетський, після нього - Страбон. Їх записи грунтовні, але про Сфінкса і там немає ніяких згадок. Чи могли греки не помітити скульптуру 20 метрів заввишки і 57 метрів шириною?

  Відповідь на цю загадку можна знайти у праці римського натураліста Плінія Старшого "Природна історія", який згадує, що в його час (I століття н. Е.) Сфінкса в черговий раз очистили від пісків, нанесених з західної частини пустелі. І дійсно, Сфінкса регулярно "вивільняли" від піщаних наносів аж до XX століття.

  древнє пірамід.

  Реставраційні роботи, які почали проводитися в зв'язку з аварійним станом Сфінкса, стали наводити вчених на думку, що Сфінкс можливо древнє, ніж вважалося раніше.

  Щоб перевірити це, японські археологи на чолі з професором Сакуджі Іошімура за допомогою ехолокатора спочатку просвітили піраміду Хеопса, а потім так само досліджували скульптуру. Їх висновок вразив - камені Сфінкса древнє, ніж у піраміди. Мова йшла не про вік самої породи, а про час її обробки.

  Пізніше японців змінила команда гідрологів - їх висновки також стали сенсацією. На скульптурі вони виявили сліди ерозії, викликаної великими потоками води. Перше припущення, яке з'явилося в пресі - русло Нілу в давнину проходило в іншому місці і омивало скелю, з якої витесали Сфінкса.

  Здогадки гідрологів ще сміливіше: "Ерозія це скоріше слідів не Нілу, а потопу - могутнього розливу води". Вчені прийшли до висновку, що потік води йшов з півночі на південь, а приблизна дата катастрофи - 8 тис. Років до н. е.

  Британські вчені, повторивши гідрологічні дослідження породи, з якої зроблений Сфінкс, відсунули дату потопу до 12 тис. Років до н. е. Це в цілому узгоджується з датуванням Всесвітнього потопу, який, на думку більшості вчених, стався близько 8-10 тис. До н. е.

  На що хворий Сфінкс?

  Арабські мудреці, уражені величністю Сфінкса, сказали, що велетень не підвладний часу. Але за минулі тисячоліття пам'ятника добряче дісталося, і, в першу чергу, винен в цьому людина.

  Спершу мамлюки вправлялися у влучності стрільби по Сфінкса, їх почин підтримали наполеонівські солдати. Один з правителів Єгипту наказав відбити скульптурі ніс, а англійці вкрали у велетня кам'яну бороду і відвезли в Британський музей.

  У 1988 році від Сфінкса відкололася і з гуркотом упала величезна кам'яна брила. Її зважили і жахнулися - 350 кг. Цей факт викликав найсерйознішу стурбованість ЮНЕСКО. Вирішено було зібрати консиліум представників найрізноманітніших спеціальностей, щоб з'ясувати причини, що руйнують давню споруду.

  В результаті комплексного обстеження вчені виявили в голові Сфінкса приховані і надзвичайно небезпечні тріщини, крім цього встановили, що також небезпечні забиті неякісним цементом зовнішні тріщини - це створює загрозу швидкої ерозії. Лапи Сфінкса виявилися в не менше гнітючому стані.

  На думку фахівців, Сфінкса, перш за все, шкодить людська життєдіяльність: в пори статуї проникають вихлопні гази автомобільних двигунів і їдкий дим каїрських заводів, що поступово руйнує її. Вчені говорять, що Сфінкс серйозно хворий.

  Для реставрації історичної пам'ятки потрібні сотні мільйонів доларів. Таких грошей немає. А поки єгипетська влада відновлюють скульптуру своїми силами.

  загадкове особа.

  Серед більшості єгиптологів існує тверде переконання, що в зовнішності Сфінкса відображене обличчя фараона IV династії Хефрена. Цю впевненість нічим не можна похитнути - ні відсутністю будь-яких свідчень про зв'язки скульптури і фараона, ні тим, що голову Сфінкса неодноразово переробляли.

  У тому, що в особі Сфінкса проглядає сам фараон Хефрен переконаний відомий фахівець з монументів Гізи доктор І. Едвардс. "Хоча обличчя Сфінкса кілька понівечене, воно все ще дає нам портрет самого Хефрена", - підсумовує вчений.

  Цікаво, що тіло самого Хефрена так і не було виявлено, а тому для порівняння Сфінкса і фараона використовують статуї. В першу чергу мова йде про скульптуру висіченим з чорного діориту, яка зберігається в Каїрському музеї - саме по ній звіряють вигляд Сфінкса.

  Щоб підтвердити або спростувати ідентифікацію Сфінкса з Хефреном група незалежних дослідників підключила до справи відомого нью-йоркського поліцейського Франка Домінго, який створював портрети для впізнання підозрюваних.

  Через кілька місяців роботи Домінго уклав: "Ці два твори мистецтва зображують двох різних осіб. Фронтальні пропорції - і особливо кути і лицьові виступи при бічному огляді - переконують мене в тому, що Сфінкс - це не Хефрен".
  мати страху

  Єгипетський археолог Рудван Аш-Шамаа вважає, що у Сфінкса існує пара жіночої статі і ховається вона під товщею піску. Великого Сфінкса часто називають "Батьком страху". На думку археолога, якщо є "Батько страху", то повинна бути і "Мати страху".

  У своїх міркуваннях Аш-Шамаа спирається на образ мислення стародавніх єгиптян, які твердо дотримувалися принципу симетрії. На його погляд, самотня постать Сфінкса виглядає дуже дивно.

  Поверхня того місця, де за припущенням вченого повинна знаходитися друга скульптура, підноситься над Сфінксом на кілька метрів. "Логічно припустити, що статуя просто схована від наших очей під товщею піску", - переконаний Аш-Шамаа.

  На підтримку своєї теорії археолог наводить кілька аргументів. Аш-Шамаа нагадує, що між передніми лапами Сфінкса розташована гранітна стела, на якій зображені дві статуї; є також вапнякова табличка, в якій говориться що в одну з статуй вдарила блискавка і зруйнувала її.

  таємна кімната.

  В одному з давньоєгипетських трактатів від імені богині Ісіди повідомляється, що бог Тот помістив в таємне місце "священні книги", які містять в собі "секрети Осіріса", а потім навів на це місце чари, щоб знання залишалися "невідкритими до тих пір, поки небо не родить істот, які будуть гідні цього дару ".

  Деякі дослідники і сьогодні впевнені в існуванні "таємної кімнати". Вони згадують, як Едгар Кейсі передбачив, що одного разу в Єгипті під правою лапою Сфінкса буде знайдена кімната, названа "Залом Свідоцтв" або "Залом Літописів". Інформація, збережена в "таємній кімнаті" повідає людству про високорозвиненої цивілізації, яка існувала мільйони років тому.

  У 1989 році група японських вчених радіолокаційним методом виявила під лівою лапою Сфінкса вузький тунель, який іде в бік піраміди Хефрена, а на північний захід від Камери Цариці була знайдена значних розмірів порожнину. Однак більш детальне вивчення підземних приміщень єгипетська влада провести японцям не дозволили.

  Дослідження американського геофізика Томаса Добецкі показали, що під лапами Сфінкса знаходиться велика прямокутна камера. Але в 1993 році його роботу раптово припинили місцева влада. З цього часу єгипетський уряд офіційно забороняє проводити геологічні або сейсмологічні дослідження навколо Сфінкса.