Головна » особистості » Загадки історії - Джек-Різник

  Загадки історії - Джек-Різник


  У 1888 році лондонський район Іст-Енд став свідком серії жорстоких вбивств повій, приписуваних маніякові на прізвисько Джек Різник. До наших днів ці злочини залишилися нерозкритими. Чи був Джек-Різник маніяком-хірургом? Або прихильником ритуальних вбивств? А може бути, психічнохворим членом королівської сім'ї?

  В кінці XIX століття Британська імперія переживала часи найвищого розквіту. Володіння її були розкидані по всій земній кулі, їх населяли люди різних рас і віросповідань. Але в центрі цієї величезної імперії було місце, куди, як писали журналісти, ніколи не заглядало сонце. Лондонський Іст-Енд був ганьбою Британії і всього цивілізованого світу. Люди жили тут в убогості і убозтві. Дитяча смертність в цьому районі британської столиці удвічі перевищувала середній рівень по країні. Проституція і безпробудне пияцтво, сексуальне розтління малолітніх, вбивства і шахрайство стали звичними рисами тутешнього способу життя. Все це виявилося добре унавоженной живильним середовищем для вбивці, чия чорна слава досягла наших днів. Вулиці і закутки Іст-Енду стали ареною його кривавих діянь. Злочини Джека-Різника непорівнянні, звичайно, з тими масовими жахами, які підніс людству двадцяте століття. Він убив, правда, з бузувірської жорстокістю, лише п'ять жінок. Але в даному випадку питання полягає в тому, ким був злочинець. Існують серйозні підозри, що Джек-Різник був представником вищих шарів британського суспільства. Саме ці підозри порушили до "Чудовиську Іст-Енду" такий величезний суспільний інтерес.

  перша жертва.

  Хоча Джек-Різник і залишився в історії злочинності як огидний вбивця, його похмура влада над Іст-Ендом була короткочасною. Перший удар він наніс 31 серпня 1888 року. У той день була жорстоко вбита Мері-Енн Ніколс, повія, яка промишляла в районі Уайтчепел. Її труп виявили в лабіринті темних вуличок. Сорокадворічна "Красуня Поллі" була відома як п'янички і завсідник всіх місцевих забігайлівок. З великою часткою ймовірності поліція припустила такий сценарій злочину. "Красуня Поллі" звернулася до високого перехожому зі звичайним в таких випадках питанням: "Шукаєте розваг, містер?" Швидше за все, вона запросила за свої послуги чотири пенси. Цією незначною суми вистачало на те, щоб заплатити за місце в нічліжці і отримати кілька ковтків дешевого джина. Як тільки чоловік захопив її в темне місце, доля повії була вирішена.

  До її горла простяглася рука, а через пару секунд воно було розрізано від вуха до вуха. "Таке міг зробити тільки ненормальний! - вигукнув поліцейський лікар. - Я ніколи ще не зустрічав нічого подібного. Зарізати її таким чином могла лише людина, яка добре знає, як давати раду ножем". Оскільки вбивства в злиденному і небезпечному районі Іст-Енду були явищем звичайним, поліція не надала цьому випадку особливого значення. Але тільки на один тиждень. 8 вересня "Смуглянка Ені" Чапмен, сорокасемирічна повія, важко хвора на туберкульоз, була знайдена зарізаною неподалік від ринку Спайтелфіод. І хоча не було ніяких ознак згвалтування, характер вбивства, як і в першому випадку, вказував на те, що злочинець різав і патрав жертву під впливом сильного сексуального збудження. Крім того, розчленування тіла "Смуглянки Енні" (всі її нутрощі лежали поряд з трупом) говорило про знання вбивцею анатомії або хірургії. Так що це був явно не звичайний кримінальник.

  чудовисько бавиться.

  Друге вбивство мало несподіване продовження. 28 вересня в агентство новин на Фліт-стріт прийшло знущальне лист. У ньому говорилося: "З усіх боків до мене доходять чутки, що поліція мене зловила. А вони до сих пір навіть не вирахували мене. Я полюю на жінок певного типу і не перестану їх різати до тих пір, поки мене не пов'яжуть. Остання справа було чудовою роботою. Леді не встигла навіть скрикнути. я люблю таку роботу і готовий її повторити. Скоро ви знову дізнаєтеся про мене по забавній витівці. Закінчивши остання справа, я прихопив із собою чорнило в пляшечці з-під імбирного лимонаду, щоб написати лист, але вони незабаром загусли як клей, і я не зміг їм і скористатися. Ось я і вирішив, що замість підійдуть червоні чорнила. Ха! Ха! Наступного разу я відріжу вуха і відішлю їх в поліцію, просто так, жартома ". Лист був підписаний: "Джек-Різник".

  До наступного листа, відправленого до комісії з охорони порядку в Уайтчепелі, була прикладена половина нирки. Відправник стверджував, що нирка вирізана у вбитої ним жертви і що другу її половину він з'їв. Звичайно, слідчі не були впевнені, що другий лист надіслав той же чоловік, який відправив перше. Але вже було відомо, що Різник вирізує у своїх жертв деякі органи. Уміло перерізавши їм горло, він розчленовує тіла, ріже особи, розкриває черевну порожнину, видаляє нутрощі. Щось він залишає поруч з трупом, щось забирає з собою. Третьою жертвою Різника стала Елізабет Страйд, через свій зріст прозвана "Довгої Ліз". 30 вересня лахмітник, проходячи зі своїм візком на Бернер-стріт в Уайтчепелі, зауважив підозрілий вузол і повідомив про нього в поліцію. Так було знайдено тіло сорокачотирирічного Ліз. Як і в попередніх випадках, горло жертви було располосовала. Вбивця при цьому знаходився за її спиною. Але ніяких каліцтв або слідів сексуального безчинства на тілі не було. Поліцейські вирішили, що злочинець засоромився своїх мерзенних діянь. Однак в той же день вони виявили жертву номер чотири.

  хвиля страху.

  Кетрін Едоус, якій було за сорок, знайшли розчленованою, обличчя її виявилося порізаним, витягнуті нутрощі лежали на правому плечі, обидва вуха зникли. На той час Лондон вже був охоплений хвилею страху. Багато жінок стали носити з собою ножі і свистки для виклику поліції. Газета "Іллюстрейтед Лондон ньюс" жартівливо пропонувала знатним леді обзавестися пістолетами з рукоятками, прикрашеними перлами, на випадок, якщо Потрошителю захочеться розширити соціальну сферу вбивств. Один з магазинів почав рекламувати навіть сталеві корсети. А в самому Уайтчепелі жінки-поліцейські стали одягатися і гримуватися під повій в розрахунку на те, що злочинець клюне на приманку і попадеться. Доходило до фарсу. Так, до переодягненому поліцейському підійшов журналіст, вбраний як жінка легкої поведінки, і запитав: "Ви один з нас?" Той відповів: "Ось вже немає!" - і заарештував спритного репортера. Вбивство Іддоуес стривожило поліцію до крайності. Її тіло було понівечене набагато сильніше, ніж в попередніх випадках. Кривава доріжка йшла від трупа до клаптиках роздертого фартуха, що валявся біля входу. А поруч з дверима на стіні крейдою було написано: "Євреї - не ті люди, яких можна звинувачувати ні за що". Сер Чарльз Уоррен, глава поліції, особисто стер напис і тим самим, можливо, знищив дуже важливу доказ. Але він побоювався, що при тодішньому напливі в Іст-Енд євреїв зі Східної Європи цей напис могла викликати хвилю неприязні до них.

  Чутки і підозри.

  Чутки про те, ким міг бути вбивця, поширювалися зі швидкістю лісової пожежі. Деякі налякані мешканці району говорили навіть, що цим займається якийсь поліцейський під час патрулювання вулиць. Серед підозрюваних опинився і якийсь російський лікар на ім'я Михайло Острог. Звідкись народилася версія про те, що він нібито був посланий царської таємною поліцією, щоб порушувати ненависть до євреїв-емігрантів. Були й такі, що стверджували, ніби злочинець - якийсь звихнувся хірург. Підозра торкнулося навіть самого сера Чарльза Уоррена - відомого франкмасони. Висувалося припущення, що він стер напис на стіні, щоб врятувати від відплати вбивцю-масона. Останнє вбивство сталося 9 листопада. Єдиною відмінністю виявився той факт, що жертва відносилася до вищого розряду повій - у неї була власна кімната. Мері Келлі, двадцяти п'яти років від роду, була убита і жорстоко понівечена в кімнаті, яку вона знімала. На цей раз у Різника було досить часу, щоб досхочу натішитися своєю брудної роботою.

  Вранці 10 листопада власник будинку Генрі Боуерс, обходячи мешканців і збираючи квартирну плату, постукав у двері Мері. Весь попередній вечір приваблива блондинка провела за своїм звичайним заняттям - приставала до перехожих, випрошуючи гроші. Останній чоловік, з яким її бачили, - високий, чорнявий, з вусами і в повстяної мисливської капелюсі, ймовірно, і був її вбивцею. При розтині, до речі, з'ясувалося, що жінка була на третьому місяці вагітності. На цьому ланцюжок жорстоких вбивств обірвалася. Однак і зараз, більш ніж через століття, загадка короткого, але кривавого розгулу Різника залишається нерозгаданою. У 1959 році, через сімдесят один рік після серії вбивств, один старий згадував, як в дитинстві одного разу котив візок вниз по Ханбурі-стріт і почув крики: "Вбивство!" Старий розповідав: "Я був хлопчиськом, тому, не роздумуючи, підбіг і протиснувся крізь натовп ... І там вона лежала, а від її нутрощів ще йшла пара. На ній були біло-червоні панчохи". Тодішній хлопчик бачив другу жертву Різника - Ені Чапмен. Один з підозрюваних викликав особливе хвилювання в суспільстві, оскільки це був онук королеви Вікторії принц Альберт Віктор, герцог Кларенскій. Підозра лягла на нього лише тому, що було багато розмов про його божевілля. Відразу ж після серії вбивств принца, за чутками, відправили в психіатричну лікарню, щоб уникнути скандалу. Герцог був старшим сином майбутнього короля Едуарда VII. Говорили, що він був бісексуалом і пошкодився розумом після того, як заразився сифілісом. Але перше місце в ряду підозрюваних, швидше за все, займав Монтегю Джон Друітт, чиє тіло було знайдено в Темзі через декілька тижнів після вбивства Мері Келлі.

  Джилл-потрошітельніца?

  Інший автор, Вільям Стюарт, висунув припущення, що Джека-Різника не існувало, а насправді була Джилл-Потрошітельніца - акушерка, яка промишляла підпільними абортами. Свого часу вона побувала у в'язниці за проституцію. Вийшовши на свободу, Джилл нібито почала жорстоко мститися суспільству. Високопоставлений поліцейський чин Джон Сталкер, що вийшов у відставку з поста заступника головного констебля Великого Манчестера, вивчивши справу Різника, заявив: "До сих пір немає ні найменшого реального доказу проти кого-небудь, яке можна було б уявити в суді. Правда полягає в тому, що Джек Різник ніколи не боявся бути спійманим. Упевнений, що поліція не раз опинялася поруч з ним, але ... поліція в 1888 році зіткнулася з досить новим для неї явищем - серією вбивств на сексуальному грунті, здійснених людиною, кото ий був незнайомий зі своїми жертвами. Навіть зараз, через сто років, розкривати такі злочини дуже важко ".

  І тим не менше є людина, детально знайомий зі справою Різника, який переконаний, що винуватець тих жахливих вбивств може бути названий. Джон Росс, колишній поліцейський, нині завідує так званим "чорним музеєм" поліції. Зовсім не схильний до поспішних висновків, він розповідає відвідувачам своєї незвичайної експозиції, що Джек-Різник - насправді емігрант на прізвище Косминский. Між іншим, про цю людину не відомо майже нічого, крім прізвища. І тим не менше містер Росс стверджує, що дані, отримані поліцією свого часу при огляді місць події, вказують саме на Косминского. До речі, так вважає не тільки Росс. У лютому 1894 року попередник містера Росса, такий же завзятий аналітик сер Мелвіла Д. Маккнотон, написав семисторінковому довідку і підколов її до документів у справі Джека-Різника. У цій довідці він спробував спростувати деякі найбільш поширені версії того часу. У довідці зазначається: "Косминский - польський єврей. Ця людина зійшов з розуму в результаті довгих років життя на самоті і пороці. Він ненавидів жінок, особливо повій, і був схильний до вбивств ... Він пов'язаний з багатьма злочинами, що дозволяє підозрювати його".

  Відомий художник?

  Зовсім недавно американська письменниця, автор детективних бестселерів Патриція Корнуелл оголосила на весь світ, що їй, нарешті, вдалося зірвати маску, за якою ховався психопат-вбивця: Джеком-різником, стверджує письменниця, був ніхто інший як Уолтер Сиккерт, знаменитий англійський художник, засновник англійського імпресіонізму. "Я буквально поставила на кін свою репутацію, тому що якщо хто-небудь зможе спростувати мої докази, я буду і відчувати себе ідіоткою, і виглядати абсолютним профаном", - говорить знаменита письменниця.

  На розгадку старої таємниці Корнуелл поставила не тільки репутацію, а й значну частину свого (треба відзначити, чималого) стану. Таємниця Джека-різника не давала їй спокою вже кілька років, ставши "ідеейфікс". У пошуках доказів вона купила більше 30 полотен Уолтера Сиккерт, кілька листів і навіть його письмовий стіл. Але і на цьому королева американського детектива не зупинилася: в надії знайти сліди ДНК вбивці вона розпатрали одну з картин художника, що викликало гнів по обидві сторони океану.

  Корнуелл далеко не першої пов'язує ім'я Уолтера Сиккерт з Джеком-різником. Художник був відомий своїм декадентським способом життя, похмурими сюжетами і активним інтересом до вбивств, скоєних загадковим маніяком. Цій темі присвячено чимало досліджень, але всі вони спростовують можливий зв'язок між великим художником і гучною справою Джека-різника.

  "Наскільки я можу судити, її аргументи вельми і вельми слабкі і засновані не на конкретних фактах і доказах, а на фанатичною переконаності Патриції Корнуелл, що ходили в ті часи чутки мають під собою грунт, - говорить британський мистецтвознавець і фахівець з Сиккерт Річард Шоун. - Мені здається, це стало у неї нав'язливою ідеєю, і вона подібна бульдогові, який не може розчепити свої щелепи. Але навіть якби у неї були неспростовні докази, що підтверджують цю гіпотезу, все одно те, що вона зробила з полотном великого майстер , - це кримінальний злочин. При цьому Патриція Корнуелл ще закликає нас перестати захоплюватися мистецтвом Сиккерт! Це вже повна маячня. Так, якби опинився вбивцею, ми, звичайно, по-іншому побачили б якісь його роботи, стали б інакше їх тлумачити, але перекреслювати всю його творчість може тільки людина, повністю позбавлений здатності сприймати мистецтво ".