Головна » особистості » Юна художниця Надія Рушева

  Юна художниця Надія Рушева

  Тато і мама дівчинки Наді були творчими людьми: Микола Костянтинович - художником, Наталя Ажікмаа-Рушева - балериною. Один про одного вони дізналися в серпні 1945 року, коли москвич Микола приїхав до Туви у справах.

  Миколи притягував Схід, але крім емоцій і друкованих видань з поїздки він привіз додому красиву наречену, схожу на китаянку. Весілля зіграли через рік, восени. Спочатку жили Улан-Баторі, де працювали викладачами, а в 1952 році перебралися до Москви.

  У Наталії і Миколи народилася дочка, Надя. Ім'я обрано не випадково: в перекладі з монгольської мови воно звучить як "Найдан", "вечножівущая". Напевно, батьки щось передчували, коли зупинили на ньому свій вибір. Про творчість Наді Рушевої відомо багатьом, хто жив за часів СРСР.

  Перші малюнки малятко зробила в 5 років. Цікаво те, що малювати її ніхто не вчив. Папа читав казки, а дочка малювала їх персонажів. Микола Рушева швидко помітив: у дочки є талант до живопису, але віддавати її в художню школу не поспішав.

  творчість

  Малювати з натури Надя не вміла, та й не визнавала цього. Папа вважав: дочки потрібніше уяву. Дівчинка зображувала казкових персонажів, і у кожного був характер. Вони рухалися і були одягнені в різнобарвні наряди різних епох. Надею керувала інтуїція, але помилок вона не допускала.

  Надія обожнювала "Маленького принца", якому присвятила майже три десятка малюнків. "Казка про царя Салтана" Пушкіна надихнула її на 40 малюнків.

  Дитина настільки вправно і точно виводив зображення, що здавалося, ніби існують видимі тільки їй начерки, а вона їх просто повторює олівцем. Ластиком дівчинка ніколи не користувалася. Кожне зображення, в точності відтворює казкового персонажа, було унікальним.

  Серед робіт є цикл про Стародавню Грецію, в якому знайшлося місце "Подвигам Геракла", "Іліада" і "Одіссеї".

  Талант художниці і її характер

  "Піонерська правда" надрукувала Надін роботи в 1963 р Потім прийшла черга виставок, місцем проведення яких вибрали "Клуб мистецтв" МГУ і редакцію журналу "Юність".

  Про талановитої школярці швидко дізналися в колах митців. Її товаришем став В. А. Ватагин, скульптор-анімаліст і графік в одній особі. Талантом дівчинки захоплювався навіть Дж. Родарі.

  Художниця вміла самодісциплінованим, мала сильний характер. Ці риси були у мами, адже без них справжньою балериною стати не вийде. Одночасно дівчинка була доброю і м'якою, тонко відчувати навколишній світ, любила добро, не приймала зло.

  Величезний вплив на її талант мав батько, ненав'язливо контролював, як росте дочка, і допомагав не переривати процес розвитку. З його подачі дівчинка познайомилася з напівзабороненим в СРСР романом Булгакова "Майстер і Маргарита". Ненадовго повністю занурившись в створений письменником світ, разом з батьком вона побувала у всіх згаданих в романі місцях. Пізніше з'явився цикл тематичних "картинок".

  Роботи дівчата встигли облетіти Москву і Ленінград, Чехословаччину, США, Румунії, Польщі, Індії. Про них писали журналісти, хоча похвали, що ллються на честь автора, подобалися не всім. Були ті, хто вважав: не так гарні роботи, щоб їх підносити. Говорили, що популярність дитини зіпсує. Але цього не сталося.

  Якою була Надя

  Амбіції, зазнайство, завищена самооцінка - це було Наді невідомо. У всьому, що існувало в світі, вона шукала таємний сенс, який потім намагалася перенести на папір.

  Близьких подруг вона не мала, а дорогими серцю людьми залишалися батьки. Сім'я тулилася на околиці Москви, володіючи невеликою квартирою, де навіть телефонний апарат був недоступною розкішшю.

  Навчалася Надя в простій московській школі, любила літературу, брала участь у шкільному житті. Часто ходила в компанії батька на виставки, відвідувала музеї. Захоплювалася серйозними художніми книгами. До написаної Толстим "Війні і світі" створила сотні ілюстрацій. Були картинки до книги "Анна Кареніна". Всього в її колекції зберігалося близько 10 тисяч робіт.

  Взимку 1969 року художниця вирушила з татом в Ленінград. Там почалися зйомки фільму "Тебе, як перше кохання", якому судилося залишитися незавершеним. Стрічка розповідала про незвичайний талант Надії.

  Додому тато і дочка повернулися в березні. Вранці, 6 числа, дівчинка звично збиралася в школу. Раптом, взуття перед виходом, вона впала на підлогу, знепритомнівши. Батько безуспішно шукав телефон по всім сусідам і в результаті сам побіг до лікарні.

  Приїхала карета "Швидкої допомоги", відвезла Надію. Під час операції виявили аневризму судин, якій дівчина страждала з народження. У ті часи вона була невиліковна. Через кілька годин життя художниці обірвалося. Їй було 17 років.

  Пам'ять про юну художницю

  Спочиває дівчина на Покровському кладовищі.

  Її ім'ям назвали школу, в якій вона отримувала середню освіту, і малу планету, відкриту в 1982 році.

  У 1972 році прогриміла прем'єра балету "Анна Кареніна" з Майєю Плісецької. Тоді виявилося, що створені П. Карденом костюми були давно намальовані ... Надею.

  Дивним став ще один факт: через кілька тижнів після похорону до батьків з'явилася Е. С. Булгакова, третя дружина письменника. Рушева розклав малюнки дочки перед гостею. Та змінилася в обличчі: зображена на папері Маргарита мала з нею явну схожість, хоча з Надею жінка не зустрічалася.

  Портрет майстра здивував її не менш: зображений на його правій руці перстень виявився аналогічним булгаковського. Про це дівчина також знати не могла.