Головна » війна » Юний герой ...

  Юний герой ...


  23 жовтня 1941 р малолітній Вася Курка добровольцем зарахований в 726-й стрілецький полк 395-ї стрілецької (майбутньої Таманської) дивізії, в складі якого пройшов славний бойовий шлях від Тореза до Туапсе, обороняючи Донбас і Північно-Західний Кавказ, і від Туапсе до Сандомира, звільняючи Кубань, Тамань, Правобережну Україну і Польщу спочатку рядовим бійцем тилового підрозділу, потім снайпером-винищувачем, командиром стрілецького взводу і інструктором з підготовки снайперів.

  Вася Курка прийшов в полк в період запеклих боїв з німецькими окупантами за Донецький басейн. Йому, малолітній, не довірили зброї і визначили в тилові підрозділи. Він старанно виконував всі роботи аж до заправки гасових ламп, а в квітні місяці 1942 року за організації курсів снайперів, Курка, коли дізнався, що на курсах буде викладати стрілецьку справу знатний снайпер орденоносець Максим Бриксін, настійно звернувся до командування полку з проханням про зарахування його курсантом школи снайперів. Прохання його була задоволена і до 1 травня 1942 року Вася Курка здав іспит на звання "снайпер" на відмінно, а 09.05.42 року відкрив бойовий рахунок, - знищив німця.

  До вересня 1942 р Вася Курка знищив 31 окупанта, в тому числі за період оборони на річці Міус - 19. За літо 1943 командир взводу молодший лейтенант Василь Тимофійович Курка підготував 59 снайперів, які винищили понад 600 окупантів, і майже всі вони нагороджені орденами і медалями Радянського Союзу, а сам він збільшив свій рахунок до 138 винищених окупантів, з них тільки в боях за Таманський півострів - 12.

  Ім'я Васі Курки знали навіть вороги. Полонений офіцер вермахту на одному з допитів показав: німецькому командуванню добре відомо, «що серед радянських частин генерала Гречка є сверхснайпер, снайпер - ас, у якого тіло мало не зрослося з гвинтівкою».

  Завдяки витримці і сміливості Вася Курка став одним з найбільш результативних радянських стрільців. За подвиги і бойові заслуги нагороджений орденами Червоного Прапора (04.11.42г.) І Червоної Зірки (31.10.43г.), Медаллю "За оборону Кавказу", Почесною грамотою ЦК ВЛКСМ, іменний снайперською гвинтівкою. Нотатки про бойові заслуги Василя Курки і його фотографії в роки війни неодноразово публікувалися в армійських і дивізійних газетах "Прапор Батьківщини" і "Червоний воїн".

  13 січня 1945 лейтенант Курка помер від ран, отриманих в бою на Сандомирському плацдармі.

  Всього на бойовому рахунку Василя Курки 179 знищених солдатів, з них близько 80 офіцерів противника, а також один збитий літак "Фокке-Вульф-189" ( "рама").