Головна » наука » Навіщо нам дві ніздрі?

  Навіщо нам дві ніздрі?

  У людини безліч парних органів: очі, вуха, ніздрі ... З першими все зрозуміло: очі потрібні, щоб бачити з різними перспективами, вуха ж дозволяють чути звуки з різних сторін. Але навіщо ж нам дві ніздрі? Навряд чи це необхідно, щоб по-різному розрізняти запахи. Та й взагалі: вони для цього розташовані дуже близько один до одного. Спробуємо сьогодні розібратися з цим питанням!

  Дослідників теж хвилювало це питання. Стенфордського вчені з'ясували, що протягом доби у нас домінують різні ніздрі. Одна з них вдихає повітря ефективніше, ніж інша. Здавалося б, навіщо це взагалі потрібно? Виявляється, це є вкрай необхідною частиною нашого фізіології.

  Якщо ви відчули запах, то фізіологічно це пояснюється тим, що молекули дійшли до центру нюху в корі мозку. Як ви розумієте, потрапити туди вони можуть через дихальні шляхи.

  Епітелій поглинає молекули з різною швидкістю. Якісь всмоктуються вкрай швидко, іншим же потрібен час. Тут-то і приходять на допомогу наші ніздрі, які допомагають регулювати швидкість всмоктування. Адже вони, як ви пам'ятаєте, працюють по-різному. Саме завдяки такій фізіологічній особливості ми відчуваємо в рази більше запахів.

  До речі, не тільки вчені з Стендфорда проводили експерименти з нашим нюхом. Їх колеги з Берклі теж проводили експерименти, правда, дещо іншого роду. Як ви знаєте, у нас, на відміну від багатьох інших ссавців, не надто розвинений нюх. Ось вчені з Берклі і вирішили перевірити: чи може людина орієнтуватися тільки завдяки йому, як наші чотириногі друзі. З 32 учасників зміг це зробити тільки 21 чоловік. Однак з'ясувалася ще одна цікава річ.

  Виявляється, у людини різні ніздрі відчувають запах на різній відстані. Області кожної ніздрі знаходяться один від одного в середньому на відстані 3,5 см. Ось ще одна причина, навіщо у нас їх дві.

  А ви замислювалися коли-небудь, навіщо нам потрібні дві ніздрі? Розкажіть в коментарях!

  Сподобалася стаття? Зробіть репост - поділіться з друзями!