Головна » простір » Ядерні аварії, які приховувало уряд

  Ядерні аварії, які приховувало уряд

  Ось уже понад півстоліття людина намагається приручити ядерну енергію. Ця сила може вирішити всі наші проблеми з джерелом палива, обігріву і навіть дозволити почати освоювати інші планети. Але небезпека, що криється за ядерним синтезом, все ще так велика, що говорити про будь-які довгострокові перспективи просто нерозумно. Кожна ядерна аварія набуває розмаху катастрофи, наслідки якої купуються роками. Ось кілька прикладів жахливих трагедій, не так давно розсекречених урядами кількох країн. 

  • Ясловске-Бохуніце

   Чехословаччина

   Експериментальний реактор станції в Бохуніце працював на урані, видобуток якого велася в Чехословаччині. За час експлуатації тут сталося близько 30 аварій, прихованих радянським урядом. Найбільший резонанс викликала катастрофа, що сталася 22 лютого 1977 року: робочий вийняв стрижень регулювання потужності реактора, що призвело до витоку радіації. Про наслідки нічого не відомо до сих пір.

  • Юкка-Флет

   США

   На майданчику Юкка-Флет, розташованої всього в годині їзди від Лас-Вегаса, американці досі проводять ядерні випробування. 18 грудня 1970 года 10 кілотонн бомба, закопана майже на триста метрів у землю, здетонувала завчасно. Бетонна плита, що оберігає поверхню від радіоактивного викиду, тріснула - 86 осіб отримали таку дозу опромінення, що загинули протягом наступного тижня.

  • North Star Bay

   Гренландія

   Під час холодної війни США ініціювали одну з найнебезпечніших операцій прикриття того часу. Програма "Хромовий купол" мала на увазі, що в повітрі постійно знаходиться один із стратегічних бомбардувальників Б-52, готовий завдати удару по СРСР. 21 січня 1969 року один з Б-52, на борту якого були цілих 4 водневі бомби, загорівся в повітрі. Команда покинула палаючий літак на підльоті до авіабази Тула в Гренландії. При ударі об землю ядерні снаряди здетонували, викликавши масове зараження всієї навколишньої місцевості. Програма "Хромовий купол" була моментально закрита і засекречена.

  • SL-1

   США

   У штаті Айдахо був обладнаний один з небагатьох ядерних реакторів країни. 3 січня 1961 року реактор вибухнув, забравши життя п'яти робочих. Оперативні дії влади дозволили максимально знизити викид ядерних відходів в атмосферу, мирне населення не постраждало. Сама ситуація довгий час не підлягала розголошенню - про інцидент стало відомо порівняно недавно.

  • Уіндскейлі

   Англія

   Реактор в Уіндскейлі був призначений для виробництва плутонію, однак згодом уряд вирішив переобладнати його для виробництва тритію. На жаль, тритій вимагав більш високої температури реактора, непристосованих до таких навантажень. Розпочатий 10 жовтня 1957 року пожежу загасили, а воду злили прямо в річку. Через кілька років у цій місцевості відзначили спалах ракових захворювань, що забрали життя трьохсот чоловік.

  • Коштом

   Росія

   Хімкомбінат "Маяк" став місцем звалища радіоактивних відходів. Збій в охолоджувальній системі викликав вибух: опади охопили площу в 500 квадратних кілометрів. 10 тисяч чоловік були евакуйовані, близько 300 загинуло протягом першого тижня після вибуху. СРСР тримав трагедію в таємниці аж до 1990 року.

  • Гоянія

   Бразилія

   Ця трагедія сталася через людський фактор. З'їхавши зі старого приміщення, інститут радіотерапії залишив установку, все ще заряджену хлоридом цезію. Мародери вивезли і продали дивний апарат на найближчий смітник, де світиться речовина привернула увагу господаря. Той запросив помилуватися дивиною друзів і родичів, тут же отримали високу дозу радіації. Що ще гірше, ці люди розійшлися по місту, опромінюючи всіх зустрічних. Загальна кількість заражених перевищила 250 осіб.