Головна » простір » Ядерні секрети СРСР куди пропала база Гомель-30

  Ядерні секрети СРСР куди пропала база Гомель-30

  За часів холодної війни Радянський Союз намагався повністю убезпечити всі свої кордони. На далеких західних територіях - в Литві, Білорусії та Україні створювалися секретні ядерні гарнізони. Це було потрібно для того, щоб в разі ескалації конфлікту ракети швидше дісталися б до країн ймовірного противника. Одним з таких місць стала секретна база Гомель-30. Давайте подивимося, у що перетворився цей страшний ядерний могильник сьогодні. 

  • спецкомплекс

   Спецкомплекс Гомель-30 створювався як перевірочної бази ядерних боєголовок. Сюди з навколишніх країн і округів привозили заряди, щоб підтвердити їх придатність для постановки на бойовий облік. Електроніка та сам заряд опечатувалися і відправлялися звідси на бойове чергування. Само собою, все проходило в режимі суворої секретності - дізнайся про такому комплексі противник і весь кордон могла б залишитися без ядерного озброєння.

  • оборона

   Само собою, без прикриття секретний об'єкт не залишили. Кулеметні точки були розміщені по периметру прихованою в лісі бази. Обнесений колючим дротом паркан було ще не так вже й просто знайти: Гомель-30 побудували в гущавині лісу, заборонивши місцевим жителям підходити навіть до узлісся.

  • ЦБХ

   Так званих комплексів ЦБХ (Центральна База Зберігання ядерної зброї) було в країні небагато. Ці центри були своєрідним перевалочним пунктом між секретними заводами і секретними ж підрозділами, які працювали обслугою ядерних ракет.

  • Житлова зона

   Територія комплексу ділилася на дві зони, житлову і технічну. Житлова існує і тепер, її перейменували в селище Заріччя. Технічна ж загублена далі в лісі - це величезний майданчик в 2,5х2,5 кілометра, на якій стоять нині занедбані бункери зберігання.

  • Братська могила

   Військові спецбатальйону МВС, що служили на охорону об'єкта, жартома прозвали бункери-сховища "Братерськими могилами". Справа в тому, що будь-яка позаштатна ситуація всередині вирішувалася дуже просто: герметичні двері закривалися всього за 60 секунд - хто не встиг, той уже спізнився назавжди. Всі 6 бункерів стояли на великій відстані один від одного і таким чином вчасно купірувати аварія на одному рятувала всі інші сховища.

  • сховище

   Саме сховище являє собою бетонний бункер значних розмірів. Всередині, ніби бокси для машин, стояли ядерні заряди. Над входом в підземний комплекс зводили спеціальні навіси, призначені для захисту від супутникової розвідки. Снаряди потрапляли вниз по вузькоколійної залізниці на ручних візках.

  • маскування

   З висоти комплекс практично непомітний. Погляньте самі - хіба можна уявити, що в цьому непоказному сараї (нехай і дуже великому) зберігається передова зброя наддержави? До того ж, над кожним з бункерів насипаний високий земляний пагорб. Він не тільки маскує вхід, але і знижує можливі збитки від ядерного удару.

  • Заріччя

   Сьогодні закритий колись місто Гомель-30 перетворився в порівняно мирний селище Заріччя. Його ніколи не було ні на яких картах - класичний радянський "ящик", куди не пускали сторонніх і з небажанням випускали місцевих жителів. Нічого більше не нагадує про секретній базі ядерного озброєння, яка повільно гниє мертвим динозавром зовсім неподалік.