Головна » простір » Ядерні випробування, які пішли не так

    Ядерні випробування, які пішли не так

    Ядерна зброя довгий час планувалося використовувати в мирних цілях. В СРСР підривати любили просто так, з любові до науки: перевіряли, чи можна таким чином дістатися до нафтових родовищ або, як у випадку з Семипалатинським полігоном, створювали величезні озера. Череда ядерних вибухів того часу пройшла зовсім не за планом, що кожен раз призводило до техногенної катастрофи локального масштабу.

    Втім, експерименти з ядерною зброєю проводили не тільки в СРСР. 9 липня 1960 американці запустили ядерну бомбу на ракеті-носії. 8 секунд через 1,5 мегатонн бомба здетонувала на висоті в 400 кілометрів.

    Вчені не прийняли до уваги практично повна відсутність повітря на висоті. Ефект, несподіваний для всіх, не змусив себе чекати: електромагнітний імпульс вийшов неймовірно потужним. Під його впливом з ладу вийшли всі електроприлади на Гаваях - до островів, між тим, було цілих 1 500 кілометрів.

    Американцям треба було ще близько 10 вибухів, щоб усвідомити всю небезпеку подібних експериментів у відносній близькості від населених пунктів. Випробування в Радянському Союзі тривали довше, та й наслідки відчуваються до цих пір. Вже згадане вище озеро Чаган, наприклад, існує і сьогодні - радіоактивне і непридатний для експлуатації людиною.