Головна » простір » Ятаган меч Сходу, смертельний меч яничар

  Ятаган меч Сходу, смертельний меч яничар

  Султан Орхан сформував особливий загін яничар ще в середині XIV століття. Цих воїнів, набраних серед звернених до мусульманства військовополонених, боялися самі османи і забороняли їм носити зброю поза битви. До самого XVI століття яничари не мали права займатися нічим, окрім військової справи, і лише потім отримали статус вільних людей. Мати бойову зброю в містах їм все ще не давали, зате дозволили носити довгі ножі для самозахисту. Так з'явився в історії ятаган, прозваний за свою смертоносність "мечем ісламу". 

  • хитрість яничар

   Тільки в XVIII столітті заборона на носіння зброї був частково знятий. Яничари могли з'являтися в місті лише з ножем - ніхто не припускав, що розумні воїни розроблять таке смертоносну зброю. Ятаган формально не потрапляв під заборону, оскільки був коротший шаблі і вважався навіть радше даниною костюму, ніж реальною зброєю.

  • характеристики ятагана

   І справді, одна з версій свідчить, що саме слово "ятаган" так і перекладається, "довгий ніж". Клинок в довжину досягав 75 ​​сантиметрів і важив приблизно 800 грам. Вигнутий ятаган був заточений з увігнутої сторони, що перетворювало його в смертоносну зброю.

  • меч ісламу

   Противники прозвали ятаган "мечем ісламу". В Європі така зброя вважали підступним і безчесним, негідним воїна. Справа в тому, що подвійний вигин леза дозволяв яничарові наносити глибокі і практично невиліковні рани противнику. Можна сказати, мало не кожен удар ятагана був смертельним. Зате "Меч ісламу" швидко полюбився бійцями Близького Сходу. Клинок був досить поширена в районах Південного Закавказзя і півострова Крим.

  • форма клинка

   На самій-то справі, яничари не придумали нічого нового, а просто дещо модифікували вже відомий тип клинка. Лезо з увігнутої сторони мала і македонська Махайра і іспанська фальката. Ці народи не випадково зупинилися на такій своєрідній формі клинка: їм можна було наносити рубають і колючі удари і навіть використовувати меч зворотним хватом.

  • незвичайна рукоять

   Рукоять ятагана традиційно закінчується незвичайним навершием, за формою дещо нагадує гомілкову кістку. Ці характерні виступи дозволяли рукояті лежати як влитий в долоні бійця, який міг не боятися втратити зброю при сильному ударі. Таку ж фору можна зустріти і у іранських бойових ножів.

  • види клинків

   Зараз історики розрізняють чотири основних види ятаганів. На Балканах леза прикрашали чорненої карбуванням. Малоазійські клинки могли бути прямими або трохи вигнутими, ніби шабля. Стамбульські зброярі вважалися найкращими у виготовленні ятаганів і позначали свої вироби особливим клеймом. Східно-анатолийский клинок найчастіше прямий і володіє меншим ніж у інших навершием.

  • Поширення і вплив

   Ятаган швидко помітили всі народи, з якими вступали в війни турецькі яничари. Цей тип зброї значно вплинув і на кавказькі шашки, і на шаблі. Наприклад, після участі в Кавказькій війні Лермонтов вважав за краще битися саме турецьким ятаганом - рукоять його і сьогодні зберігається в колекції музею "Тархани".