Головна » простір » Навіщо маршал Жуков над СРСР підірвав ядерну бомбу

  Навіщо маршал Жуков над СРСР підірвав ядерну бомбу

  Інформації про ці навчання годі й шукати в підручниках історії. Та й преса отримала дані про Тоцький ядерний вибух порівняно недавно. 14 вересня 1954 року між СРСР провели небувалі військові навчання: завданням було відпрацювати "злом" оборони противника за допомогою ядерної зброї. 45 000 чоловік, кілька танкових дивізій і маршал Жуков, особисто керував секретною операцією.

  • задум навчань

   До 1954 року керівництву Радянського Союзу було гранично ясно: наступна війна буде ядерної. Але як поведуть себе солдати в непередбачених статутом умовах? Були потрібні вчення, причому обов'язково в максимально наближеній до бойової обстановці. Було вирішено організувати схему "прориву" оборони противника з застосуванням реального атомної зброї. Місцем навчань обрали Тоцький полігон - його рельєф нагадував європейську територію.

  • загін смертників

   Розмінюватися на дрібниці в таких навчаннях ніхто і не думав. До полігону стягнули 45 тисяч чоловік особового складу, підвели 600 танків, 320 літаків і 500 знарядь. Справжню атомну бомбу вирішили скинути глибоко в тил "противника". За задумом організаторів навчань, ядерний удар повинен був повністю придушити здатність ворога до опору, а наземні війська призначалися лише для подальшого встановлення контролю над територією.

  • вибух

   14 вересня 1954 о 9 годині 33 хвилини бомбардувальник скинув на полігон ядерну бомбу РДС-2, потужність якої дорівнювала тридцяти восьми кілотонн. Вибух пролунав на висоті в 350 метрів над поверхнею землі - бомба майже на півкілометра відхилилася від цілі.

  • На дах нашого бліндажа (вісім перекриттів!) Ми закотили двадцатіпудовий камінь. Здуло, як пушинку, ми його так і не знайшли ... Яка у нас був захист? Труси, майка, натільна білизна, хебе, протівоіпрітний костюм, окуляри, крізь які сонце бачилося тьмяною лампою - Володимир Бенціанов, учасник навчань

  • Атака з повітря

   Через півгодини після вибуху в атаку пішли літаки. Пілоти пройшли прямо крізь "ніжку" ядерного гриба - радіоактивної хмари було просто не минути. Датчики в кабінах показували 3000 мікрорентген на годину. Максимально допустима доза становить всього 50 мікрорентген на годину.

  • розчищення місцевості

   Ще годину командування відвело для наземного наступу. Першими пішли сапери, потрібно терміново розчистити територію для важкої техніки. Люди працювали взагалі без захисту: дихати в протигазах було просто неможливо.

  • Техніка і піхота

   Колона техніки з особовим складом пройшла всього в чотирьох сотнях метрів від епіцентру вибуху. Земля горіла під ногами людей, танки і бронемашини ламали тендітну після вибуху поверхню. Колона успішно дійшла до зазначеної на карті точці і провела розгортання.

  • Тоді найстрашнішим наслідком вибуху вважалася ударна хвиля. Нам видали тільки плащ-накидки і протигази. Зараз таке обмундирування здається смішним - Леонід Погрібний, учасник навчань

  • Вимушені "чорнобильці"

   До самого 1990 року учасники програми Тоцький навчань і зовсім не мали ніяких документів. Тільки з настанням нової епохи їх офіційно прирівняли з чорнобильцями. З 45 тисяч військових, які брали участь в Тоцький навчаннях, до того часу дожило менше 2 тисяч. Половина з них офіційно визнані інвалідами першої та другої групи, у 74,5% - виявлено хвороби серцево-судинної системи, включаючи гіпертонічну хворобу і церебральний атеросклероз, ще у 20,5% - хвороби органів травлення, у 4,5% - злоякісні новоутворення і хвороби крові.