Головна » речі » Цікава історія іграшки неваляшки

  Цікава історія іграшки неваляшки

  Асортимент іграшок у радянських дітлахів був не настільки різноманітний, як сьогодні. Серед інших була одна яскрава і незвичайна - неваляшка. Ще її називали ванькою-встанькой. У цієї іграшки цікава і цікава історія.

  Що являє собою неваляшка

  У народі іграшка неваляшка називалася "іван-встанька". Вона абсолютно безпечна для дітей - без кутів і дрібних деталей, і дуже кумедна. Її особливість полягає в неможливості прийняти горизонтальне положення. Як би не намагався дитина або дорослий "покласти" ляльку, вона тут же "встає". Це відбувається завдяки її конструктивних елементів з простим секретом: у округлий порожнистий посудину кладеться невеликий вантаж, він і не дозволяє перекидатися іграшці.

  Історія неваляшки в Російській імперії

  "Вітчизняна" історія ваньки-встаньки налічує два століття. Її популярність в XIX століття була приголомшливою: нею були заставлені прилавки всіх ярмарків, де вони іменувалися "перекидань". Численні "стійкі ляльки" були яскраво розфарбовані і виконані у вигляді пузатих купців, веселих скоморохів, рум'яних дівчат. Були й фігурки які розписувалися в російській стилі. Їх виготовляли з сосни або липи. Розрізнялися городецкіе, семенівських, федосіївський іграшки. Головне російське виробництво концентрувалося в Нижньому Новгороді.

  Звідки сталася неваляшка

  Версій про появу іграшки існує кілька. Найбільш переконливою, на думку істориків, є те, що батьківщина неваляшки - Японія. Там вона з'явилася завдяки ченцю-самітника, який провів все своє життя в сидячому положенні. Від цього його кінцівки атрофувалися, але сила розуму і духу тільки зміцнилися. Людей захопив мудрець-монах, і вони піднесли його в ранг божества, позбавленого рук і ніг. Згодом в Японії стали з'являтися химерні ляльки - ігрукі-даруми.

  Неваляшка в СРСР

  У Радянському Союзі неваляшка теж користувалася популярністю. Найбільш велике місце виготовлення ляльок-неваляшек - Тамбовська область. Там їх робили в промислових масштабах з пластмаси. Звідти іграшка розходилася по всьому Союзу, як розважальне і розвиваюче засіб для малюків.

  Сподобалася стаття? Зробіть репост, щоб поділитися нею з друзями!