Головна » прикмети » Зелені Святки - дізнайтеся таємниці русальних днів і Троїцької тижні

  Зелені Святки - дізнайтеся таємниці русальних днів і Троїцької тижні

  Як відомо, зелені Святки - це важливий період для всього Слов'янського народу. Російські називали так 7 днів, які були перед Трійцею, на території України Зеленими святами іменувався період з четверга 7 тижні після Трійці по наступного вівторка.

  Русальний тиждень в 2017 році починається відразу після Трійці і триває з 4 по 11 червня.

  Протягом усього цього періоду відзначають кілька важливих свят.

  • понеділок: День духів, Іменини землі, Проводжання русалок, Іван та Марія, купальний День, Святий дух.
  • вівторок: День води, Кострома, Проводи весни, Батьківський день, Проводи русалок.
  • середа: Градобій, Бураломи, Суха середу.
  • четвер: Русальская паска, Кисельов день.

  Звичаї предків на троїцьку тиждень

  На троїцьку тиждень зазвичай всі молоді люди надягали красиві костюми русалок і влаштовували великі гуляння. Молоді дівчата намагалися якомога сильніше налякати перехожих, тому розпускали своє довге волосся, в одних сорочках бродили біля будинків, що лякали сусідів.

  Вважалося, що в цей період можна не тільки захиститися від впливу потойбічних сил, але навіть поспілкуватися з ними. Саме тому наші предки залишали сорочки на берегах водойм, у лісах і болотах, щоб привернути цим русалок.

  Але вважалося, що цих водяних сутностей необхідно задобрити, так як в противному випадку вони будуть будувати підступи і красти худобу. Саме тому на тих же берегах водойм наші предки залишали різні дари: сіль, хліб, одяг.

  Вважалося, що якщо людина буде ігнорувати подібні запобіжні заходи, то русалки почнуть будувати йому підступи.

  Прикмети та повір'я на зелені святки

  Згідно з традицією у вівторок наші предки починали закликати русалок, вони проводили різні обряди і намагалися їх задобрити. Повір'я говорить, що якщо людина не залишить біля будинку трохи їжі для морського духу, то обов'язково на його обрушаться різні нещастя. Наприклад, сім'я буде бідувати, народяться некрасиві діти, хтось захворіє.

  Згідно приймете, в Буралом, в середу, не можна було білити полотна, а від того, хто порушив заборону, чекала буря. В кінці русального тижня, в неділю, обов'язково потрібно було влаштувати велике свято.

  Вважалося, що в цей день морські духи залишають людей і прощаються з ними на цілий рік. Якщо ж селянин не здійснював обряд прощання, то русалки могли навіть прийти за ним і потягти з собою.

  Ритуали та обряди в русальную тиждень

  Одним з найпоширеніших способів ворожіння був такий. Починаючи з ранку четверга всі незаміжні дівчата повинні були пекти пиріжки з м'ясом, а рівно опівночі кидати їх у водойми. Вважалося, що таким чином дівчина задобрює русалку і може навіть попросити у неї послати їй судженого. Обов'язково тричі повторювався такий текст:

  Ах, журиться дівчина червона, втомилася я жити без судженого, улюбленого. Мавонька, Русалонька, приклич долю мою, щоб серденько не була вкрита, щоб до мене він тягнувся, щоб ми один одного побачили і свадебку зіграли.

  Вважалося, якщо дівчина проведе такий ритуал то вже протягом місяця вона зустріне свою любов. Нерідко молоді хлопці так само користувалися таким обрядом, змінивши слова в змові ( "сумує дівчина червона" - "сумує молодець" і т.д.).

  Наші предки були упевнені, що якщо дівчина хоче, щоб її коханий нарешті покликав під вінець, то її близька подруга мала на русальную тиждень зробити їй великий вінок з трав, вплести в нього носовичок обраного юнаки.

  Після цього дівчина, яка хоче заміж, повинна була надіти його на себе і рівно опівночі піти на берег водойми. Вінок опускався на воду, а дівчина повинна була прошепотіти:

  Віночок, віночок, рученятами подруженьки моєї ти зроблений, так на радість мені вона тебе дала. Ти пливи вінок, пливи, та улюбленого мого поклич, щоб з ним сіли в цьому році поряд, та свадебку зіграли.

  Вважалося, що після такого обряду хлопець скоро візьме дівчину в дружини.

  Що таке Семик?

  Іноді це свято також називають Трійця померлих або Русалчин Великий день. Відзначається він рівно за три дні до Трійці. Основна особливість такого дня - це поминання заложних небіжчиків.

  У цей день влаштовувалися великі гуляння, дівчата ворожили і проводили різноманітні магічні обряди. Наприклад, на це свято зазвичай робили старовинний обряд поховання і поминання убогих на убогих будинках, які розташовувалися в гаях. Спочатку ритуали відбувалися на могилах покійних.

  Крім цього наші предки прикрашали берези, прикрашаючи їх різними стрічками, плели великі вінки з польових квітів, завивали берези. У середу, перед Трійцею, дівчата досить часто відправлялися в ліс і заламували берези, а в четвер або в суботу поверталися до обраних деревам з пивом і яєчнею.

  Після цього вони завивали дерева і залишали дари близько дерев, співали пісні, водили хороводи. Чому використовували саме яєчню? З давніх часів коло вважалося символом родючості. Дивно, але шкаралупу яєць, які були використані для приготування страви, не викидали.

  Вона акуратно обпікалася, після чого її дуже добре подрібнювали і збирали в окремий мішок. Вважалося, що подібний продукт, отриманий саме в цей день, має особливі цілющі властивості. В окремих селах також робили козули. Це особлива коржик у вигляді вінка з яйцями.

  Іноді замість яєчні дівчата брали в ліс саме ці козули. У Сибіру була трохи інша традиція, верхівка молодої берези повністю притягалася до землі і їй робили "коси", поєднуючи гілки з високою травою.

  Русалии - русальні дні

  Русалии - то дуже важливі дні для наших пращурів, в які вони поминали всіх померлих. Варто відзначити, що Русалчі дні бувають зимові та літні. Перші святкувалися в переддень Різдва і Богоявлення, а літні - після Трійці або на Івана Купала.

  Зазвичай люди влаштовували великі бенкети, приносили дари на місця спочинку покійних, такі гуляння тривали часом всю ніч. Варто зазначити, що церква вкрай негативно ставилася до подібних святкувань. У різних місцях відзначалися Русалии по різному.

  Наприклад, південні слов'яни вірили в те, що саме в ці дні можна зустріти русалку, тому всіляко задобрювали духів води. Болгари були впевнені, що русальна середовище - це 25 день після Великодня, коли ці морські суті збирається в дорогу.

  У Македонії особливе значення мала Русальний тиждень, яка тривала з Різдва до Водохреща. У цей час чоловіки переодягалися в різні костюми, влаштовували хороводи, ходили по вулицях сіл.

  Важливо, що учасники подібних заходів повинні були дотримуватися чітких догми. Вони не могли хреститися перед прийомом їжі, їм було заборонено відповідати на вітання сусідів, а вночі чоловіки не поверталися до свого дому і не контактували зі своєю сім'єю.

  Учасників ритуалу в будь-якому будинку зустрічали радо, з почестями. Згідно з давнім повір'ям прихід таких людей в будинок дозволяв зцілити хворих, а здоровим давав захист від різних недуг.

  На русальні дні і на троїцьку тиждень чоловіки, переодягнені в спеціальні обрядові костюми також досить часто займалися магією, зціляли тих, хто захворів "русальская" недугою. Вважалося, що таку хворобу насилали самі морські духи.

  Обряди, які проводилися нашими предками, на зелені Святки або на Русалии, мали для них велике значення, так як народ був переконаний, що віддаючи данину поваги померлим вони зуміють захистити себе від будь-яких негараздів. А піддобрюючи різних духів - на найближчий рік позбутися негативного магічного впливу.