Головна » Ритуали і Обряди » Язичницькі обряди та ритуали древніх слов'ян

  Язичницькі обряди та ритуали древніх слов'ян


  Язичництво передбачає цілий пантеон богів, сутностей різного штибу, сил природи, стихій.

  З давніх-давен люди спілкувалися з вищими силами трьома основними способами. По-перше, це словесне звернення, яке приймало найрізноманітніші форми: від молитов до змов і прішептиваній. По-друге, несловесне звернення до божеств, духів, сил природи. Проявом цього способу контакту з божественними силами стали різні ритуальні танці й танці, магічні жести, обряди. Третім способом встановлення контакту стало використання символів - фетишів, амулетів, талісманів ...
  Краснов І. П. «Наузен - слов'янські обереги»

  У той же час, язичницькі пантеону не ділять строго богів на "поганих" і "хороших".
  У слов'ян, як у будь-яких язичників, існувало безліч обрядів і ритуалів на всі випадки життя. У них вони зверталися до сил природи, наприклад, в змовах, безпосередньо до якого-небудь суті, якщо хотіли його задобрити, до богів, якщо щось просили.

  Слов'янські язичницькі свята і обряди


  Серед дійшли до нас найвідоміших язичницьких обрядів і свят можна назвати Святки, Масляну, Русалии, день Івана Купали, Осеніни. Свята у наших предків співвідносилися:

  • з сільськогосподарськими роботами (наприклад, Ярило, Лельник, Живин День);
  • з астрономічним календарем (дні сонцестояння і рівнодення);
  • з поняттям Рода і сім'ї (день Чура, Радоница);
  • зі зміною пір року.

  У ці свята проводилися язичницькі ритуали шанування Рода, предків і богів, які, як правило, проводив волхв в спеціальному священному місці - капище. Подібні місця були поруч з кожним селом або поселенням. Він звертався з привітанням, за допомогою, просив про захист. Приносилися щедрі дари, водилися хороводи.
  Найвідоміші слов'янські ритуали, які практикуються і до цього дня - це святочні ворожіння. Цікаво, що вони майже не змінилися за стільки століть. В першу чергу, це стосується численних способів зазирнути в майбутнє і побачити свого судженого: варіації ворожіння з дзеркалом, кільцем, півнем, нитками, по тіням, з яйцем. Всі ці ритуали проводилися вдома. Інша, більша група, відноситься до способів дізнатися про майбутнього чоловіка, вийшовши на вулицю. В цьому випадку питали ім'я у першого зустрічного чоловіка, вважали, скільки разів пролает собака, кидали чоботи на дорогу, щоб дізнатися напрямок, звідки прийде суджений, підслуховували сусідів. Існує також певна кількість змов для призову сну про судженого.

  Як і в будь-який інший магічної традиції, в слов'янської магії були свої білі і чорні маги. До білої відносили волхование, наузи, захисні змови, святочні ворожіння, лікування травами, знахарство, захисні талісмани і обереги. Темними вважалися привороти, вроки, псування, а також обряди для звернення до Темним богам і різним злісним сутностей.

  Цікаво, що протягом століть теорії, як такої, у слов'янських магів не було. Всі знання переходили з вуст в уста, від матері до дочки, від вчителя до учня.

  Слов'янські обряди після прийняття християнства


  З появою православ'я багато слов'янські традиції та свята змінили свою назву, стали прив'язуватися ні до природних явищ або сільськогосподарському календарем, а до православних свят. Слов'янські боги стали називатися іменами святих. Суть деяких обрядів загубилася. Однак основні з них залишилися, і, нехай і у видозміненому вигляді, але святкуються досі.

  Тексти багатьох змов були перероблені під впливом православ'я. У ритуалах з'явилися такі елементи як свята вода, а також церковні свічки і земля. Проте, ними продовжують активно користуватися і по сей день.

  Ритуали та обряди - це лише частина багатої слов'янської культури, що зробила великий вплив на подальший розвиток народів Східної Європи. Вчені до цих пір досліджують збережені до наших днів поховання. В останні двадцять років слов'янське язичництво знайшло друге життя. Зокрема, це пов'язано з численними Реконструкційна спільнотами, які відновлюють не тільки побут наших предків, а й культурну складову.

  Ви можете скористатися численними ритуалами стародавніх слов'ян. Всі вони приваблюють своєю легкістю, простотою і високою ефективністю.